fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przy darowiźnie nie ma odliczenia, nie ma też VAT należnego

Kupiliśmy usługę naprawy silnika do żaglówki państwowego domu dziecka. Tę usługę chcemy przekazać jako darowiznę właśnie na jego rzecz. Czy możemy odliczyć VAT od zakupu? Czy mamy obowiązek opodatkowania darowizny?
Nie Darczyńca nie może odliczyć VAT naliczonego przy zakupie tej usługi. Darowizna jednak nie będzie opodatkowana.Prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony przysługuje wyłącznie wtedy, gdy towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Z pytania wynika, że usługa naprawy silnika została kupiona w celu darowania jej domowi dziecka. Co do zasady darowizny nie podlegają opodatkowaniu. Zatem VAT zapłacony przy zakupie usługi związanej z wykonywaniem czynności nieopodatkowanych nie może być odliczony.Przypomnijmy, że zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowane jest m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Na podobnych zasadach ustawodawca nakazuje także traktować nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, ale pod warunkiem że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony przy zakupach związanych z tymi usługami (art. 8 ust. 2 usta...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA