fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekarze i pielęgniarki

Lekarz ma tyle godzin urlopu, ile danego dnia przypadło mu pracy

Jeśli medyk wybiera się na dzień wypoczynku, z puli urlopu odejmujemy mu zwykle 7 godzin 35 minut. Gdy konkretnego dnia miał pracować 12 godzin, a poszedł na urlop, potrącamy mu 12 godzin laby
Jak należy rozpisać i udzielić urlopu wypoczynkowego lekarzowi, który pracuje po 7 godzin 35 minut na dobę, oraz temu, który jest zatrudniony w równoważnym czasie pracy zezwalającym na przedłużenie pracy do 12 godzin dziennie? Czy w grafiku należy również uwzględnić medyka, jeżeli wiadomo, że przez cały kolejny miesiąc będzie korzystał z wypoczynku? – pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.
Aby odpowiedzieć czytelniczce na te pytania, zacząć należy od wyjaśnienia podstawowych pojęć niezbędnych dla każdego kadrowca i pracodawcy. Nie mogą oni ruszyć z organizowaniem zajęć załogi bez rozkładów, grafików i ewidencji obecności w zakładzie. Pamiętać muszą także o systemach i rozkładach czasu pracy. Co prawda żadnego z tych pojęć kodeks pracy nie definiuje, ale uwzględnia je art. 150 § 1 k.p. I rozkłady czasu pracy, i okresy rozliczeniowe ustala się w układzie zbiorowym pracy albo w regulaminie pracy bądź w obwieszczeniu.
Przeczytaj cały artykuł w serwisie płatnym
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA