fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Serce

Rzeczpospolita
Różne postaci wewnętrznego układu transportującego, mającego za najważniejsze zadanie rozprowadzanie składników pokarmowych i tlenu do tkanek organizmu, usuwanie zbędnych produktów przemiany materii i utrzymanie homeostazy w organizmie, obecne są u niemal wszystkich organizmów wielokomórkowych.
Dopiero kręgowce jednak wykształciły układ zamknięty, w którym krew krąży w systemie naczyń krwionośnych, a jej bezustanny obieg wymusza „pompa” jaką jest serce. Układ ten uzupełniany jest przez system limfatyczny – otwarty układ naczyń i przewodów, którym płynie chłonka, rozprowadzająca po organizmie limfocyty i niektóre tłuszcze.
Układ krwionośny łatwiej poddawał się opisowi i preparacji - szereg naczyń wyróżniali już starożytni, dokonania zaś Vesaliusa i Harveya pozwoliły badaczom dostrzec w nim spójny, autonomiczny system. Odrębność układu limfatycznego dostrzegł dopiero w połowie XVII wieku duński uczony Thomas Bartholin.
Odkrycia związane z układem krwionośnym nie zakończyły się jednak wraz z Harveyem. Dopiero w pół wieku po nim włoski uczony Marcello Malpighi opisał zaobserwowane dzięki użyciu mikroskopu naczynia włosowate, przekazujące krew z naczyń do tkanek, „domykając” tym samym teorię krążenia krwi. Do dziś trwają badania nad autonomicznym układem przewodzącym, regulującym pracę serca.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA