fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo

Doskonała opinia dla „biegłego”

Sędzia wizytator kontrolujący częstochowski sąd napisał nieprawdę w raporcie dla ministra sprawiedliwości
Jak napisaliśmy wczoraj, Paweł K., wieloletni naczelnik geodezji Urzędu Miasta w Częstochowie i mąż sędzi, zarabiał setki tysięcy złotych na opiniach, choć nigdy nie był biegłym sądowym. Od 1999 do 2004 r. wykonał 243 opinie na polecenie II Wydziału Cywilnego Nieprocesowego Sądu Rejonowego w Częstochowie. Posługiwał się fałszywą pieczątką i tytułem biegłego. Paweł K. omijał również ustawę antykorupcyjną, bo jako urzędnik nie mógł prowadzić działalności gospodarczej.
Nie spotkała go za to żadna kara. Częstochowska prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie fałszywego biegłego, gliwicka oceniła, że czyny K. to wykroczenie, ale już przedawnione i wątek ten w ubiegłym roku umorzyła. K. został skazany tylko za sfałszowanie jednej opinii geodezyjnej. Nadal pracuje w częstochowskiej geodezji jako specjalista. Żona Pawła K. jest częstochowską sędzią. Przez lata pracowała przy księgach wieczystych, teraz w wydziale gospodarczym. Od czasu wybuchu afery są po rozwodzie.
Okazuje się, że już w 2004 r. na polecenie Ministerstwa Sprawiedliwości kontrolowano częstochowski sąd. Jak została oceniona sprawa powoływania biegłego, który nie miał do tego uprawnień? Wizytator wyznaczony przez Sąd Apelacyjny w Katowicach wytłumaczył, że Paweł K., choć nie był biegłym stałym, był powoływany jako tzw. biegły ad hoc z zakresu geodezji, na co zezwala kodeks postępowania cywilnego. I wystawił „biegłemu” doskonałą opinię rzetelnego geodety.
Już w 2004 r. na polecenie resortu sprawiedliwości kontrolowano częstochowski sąd
Wizytator napisał jednak nieprawdę, czego dowodem są zeznania sędziów tego wydziału złożone w gliwickiej prokuraturze. Wynika z nich, że sędziowie uznawali Pawła K. za pełnoprawnego biegłego z listy. Paweł K. nie składał przysięgi w przypadku żadnej ze spraw, co muszą czynić biegli ad hoc.
Danuta Hernes-Celt, sędzia z wydziału zlecająca Pawłowi K. opinie, zeznała: – W mojej świadomości w tym czasie Paweł K. był stałym biegłym sądowym.
Jolanta Janas, przewodnicząca wydziału: – Byłam przekonana, że Paweł K. jest biegłym z listy. Pytałam czy jest biegłym sądowym, on odpowiadał, że jest stałym biegłym sądowym i tak było to zapisywane w protokole.Paweł K.: – Przypuszczam, że sędziowie wiedzieli, że nie jestem biegłym sądowym.
O wyjaśnienia poprosiliśmy Ministerstwo Sprawiedliwości. Sędzia Sławomir Różycki z wydziału prasowego przyznaje, że Paweł K. bez uprawnień sporządzał opinie w zdecydowanej większości spraw prowadzonych w wydziale.
– Ta praktyka została oceniona przez sędziego wizytatora jako nieprawidłowa – mówi sędzia Różycki. Efektem lustracji była sugestia, by wyeliminować przypadki powoływania biegłych geodetów spoza listy prezesa Sądu Okręgowego w Częstochowie.
Lustracja nie objęła stanu majątkowego państwa K. Wobec sędziów nie wszczęto postępowania dyscyplinarnego.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA