fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Zagraniczne spółki ulubione przez polskie TFI

Archiwum
Rośnie wartość zagranicznych akcji w aktywach polskich towarzystw funduszy inwestycyjnych.
Łączny udział spółek zagranicznych w aktywach polskich TFI na koniec grudnia 2014 r. wzrósł do 17,1 proc. z 16,9 proc. pół roku wcześniej – wynika z najnowszych danych, opublikowanych przez TFI.
Spośród zagranicznych spółek największy wartościowo pakiet akcji polskie fundusze inwestycyjne miały w notowanej w Wiedniu firmie cateringowej DO & CO (145 mln zł). Na drugim miejscu znalazło się Jeronimo Martins (143 mln zł), notowany w Lizbonie właściciel Biedronki, na trzecim zaś Turkiye Halk Bankasi (138 mln zł), siódmy największy bank w Turcji pod względem aktywów.
Zagraniczne banki stały się bardzo popularne wśród polskich inwestorów. W pierwszej dziesiątce największych inwestycji TFI za granicą jest aż pięć banków (tureckie Halk Bankasi, Galanti Bankasi oraz IS Bankasi, a także austriacka grupa Erste i czeski Komercni Banka). W ciągu minionych 12 miesięcy dodatnią stopę zwrotu przyniósł tylko ten ostatni.
W pierwszej dziesiątce są cztery spółki z Turcji. Oprócz trzech banków są to jeszcze linie rolnicze Turkish Airlines (polskie TFI miały ich akcje warte 111 mln zł).
Czytaj więcej w „Parkiecie"
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA