fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Bliżej zmian w Bankach Spółdzielczych

Czwartkowa senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych przyjęła zgłoszone poprawki do ustawy o bankach spółdzielczych.
Fotorzepa/Rafał Guz
Nowe przepisy pomogą spełniać wymogi kapitałowe i płynnościowe. To efekt unijnych regulacji.

Obradująca w czwartek senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych przyjęła zgłoszone poprawki do nowelizacji ustawy o bankach spółdzielczych. Teraz projekt zostanie skierowany na posiedzenie plenarne Senatu.

Nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych jest dostosowaniem polskiego prawa do rozporządzenia i dyrektywy unijnej CRD z 2013 r., które powstały po kryzysie finansowym. Nakładają one na banki nowe normy ostrożnościowe. Jednak w przypadku banków spółdzielczych, ze względu na mniejszą skalę i specyfikę działania, ich spełnienie byłoby trudne.

Dlatego ustawa zakłada m.in., że BS-y będą mogły zrzeszać się w systemach ochrony instytucjonalnej (IPS) i banki będą wzajemnie gwarantować swoje zobowiązania. W ramach IPS będzie tworzony fundusz pomocowy oraz tzw. minimum depozytowe. To oznacza, że IPS w praktyce przejmie część zadań do tej pory wypełnianych przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Jednocześnie ustawa pozwala na zmniej...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA