fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Zagadka supernowej

Supernowe to spektakularne eksplozje kończące życie gwiazdy
materiały prasowe
Astronomowie rozwiązali tajemnicę powstawania supernowych używanych do pomiarów odległości.

Supernowe typu Ia traktowane są jako „świece standardowe" w astronomii – ponieważ wszystkie świecą z podobną jasnością, pomiary ich blasku pozwalają ocenić odległości w kosmicznej skali. Dotąd jednak badacze nie wiedzieli, w jaki sposób te obiekty powstają.

Istnieją dwie teorie: pierwsza zakłada kolizję dwóch białych karłów. Druga mówi o „podbieraniu" przez białego karła materii z sąsiadującej gwiazdy aż do chwili, gdy niszczy ją eksplozja termojądrowa. Błysk przekracza wtedy jasność obserwowanych galaktyk. Problem z ustaleniem, która teoria jest prawdziwa, wynika z faktu, że wybuchy takie zdarzają się rzadko – raz na kilkaset lat w Galaktyce.

Udało się to dopiero 3 maja dzięki zautomatyzowanemu systemowi obserwacji nieba nadzorowanemu przez Shrinivasa Kulkarniego z California Institute of Technology. Kamery teleskopu uchwyciły moment eksplozji oraz falę uderzeniową niszczącą sąsiadującą gwiazdę. Tym samym – twierdzą astronomowie – udało się potwierdzić drugą teorię powstawania supernowych typu Ia.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA