fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Włoski rząd chce obniżyć wiek emerytalny

Foter
Podwyższony w 2011 roku przez rząd Mario Montiego wiek emerytalny, znów może się obniżyć. Postuluje to premier Włoch Matteo Renzi.

Korespondencja z Rzymu

Premier Matteo Renzi, zdaniem krytyków w obliczu zbliżających się ważnych wyborów lokalnych (31 maja), rozpoczął kampanię, która nazwał „Operacja babcia". W Italii w obliczu kryzysu finansowego w grudniu 2011 r. rząd Mario Montiego podniósł wiek emerytalny z 61 lat dla pań i 65 dla panów do 67 lat dla wszystkich. Trybunał Konstytucyjny uznał plany związków i opozycji zniesienia tej ustawy emerytalnej w referendum abrogacyjnym za niezgodne z Ustawą Zasadniczą.

Wczoraj premier Renzi powiedział, że „babci, która w wieku 61 -62 lat chce zająć się wnukami, trzeba to umożliwić. Za cenę 20-30 euro skromniejszej emerytury miesięcznie". Pojawiły się też inne propozycje. Na przykład, że na niższą emeryturę będzie można przejść po 35 latach uiszczania składek, albo na pełną po 40 latach płacenia kontrybutów. W ten sposób powoli dogmat o tym, że Włosi żyją coraz dłużej (żyją dwa lata dłużej niż Polacy) i nachodzi niż demograficzny, więc trzeba pracować odpowiednio dłużej, powoli upada.

Co więcej, w zeszłym tygodniu TK uznał, że zamrożenie indeksacji wysokich emerytur (od 1700 euro miesięcznie brutto) przez gabinet Montiego jest niezgodne z konstytucją. Teraz państwo będzie musiało znaleźć 16 mld euro, by zwrócić zainteresowanym zagrabione pieniądze.

Wszystko rozgrywa się na fali ogromnego niezadowolenia społecznego, bo parlamentarzyści podwyższyli wiek emerytalny i okres uiszczania składek wszystkim, tylko nie sobie. Włoch musi na nędzną emeryturę odkładać przez 40 lat. Parlamentarzysta po jednej kadecji (5 lat) może liczyć na emeryturę w wysokości blisko 3 tys. euro miesięcznie. Podobnie z radnymi w regionach (odpowiedniki polskich województw – red.). Co więcej, wybraniec narodu może kumulować emerytury: „parlamentarną" z należną tytułem innej pracy lub sprawowania innych ważnych funkcji państwowych. Prawicowe media prowadzą kampanię na rzecz likwidacji przywilejów emerytalnych politycznej kasty.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA