fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Ze śmigłami na Wenus

Northrop Grumman
Nadmuchiwany samolot śmigłowy będzie patrolował siarkowe niebo Wenus. Taką koncepcję statku kosmicznego firma Northrop Grumman proponuje na konkurs „New Frontiers”, organizowany przez NASA..

Koncepcja Venus Atmospheric Maneuverable Platform (VAMP) ma być gotowa na 1 października, kiedy rozpocznie się rywalizacja, w której nagrodą będzie miliard dolarów na realizację projektu.

— Myślę, że będziemy gotowi — powiedział Ron Polidan główny architekt cywilnych systemów kosmicznych Northrop Grumman.

Konkurs New Frontiers ma być realizowany w roku budżetowym 2016, który rozpoczyna się 1 października 2015 r.

— Zwycięska koncepcja ma zakończyć się wysłaniem satelity około 2021 r. — powiedział Jim Green, dyrektor NASA ds. badań planetarnych.

Podstawowa struktura pojazdu dwa superlekkie skrzydła — już są zaprojektowane przez partnerską firmę L. Garde na zlecenie Agencji Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych (DARPA). Trwają dyskusje, jakie instrumenty badawcze będą niezbędne.

Wenus została w 2011 przez zespół New Frontiers wytypowana do priorytetowych badań w nadchodzącej dekadzie. Siostrzana planeta Ziemi (podobna pod względem budowy i wielkości) jest słabo poznana. Temperatura rozgrzanej do czerwoności powierzchni planety zmierzona przez radziecką sondę Wenera 7 w latach 70. wyniosła 460 st. C. A ciśnienie na powierzchni jest 90 razy większe niż na Ziemi, odpowiada ciśnieniu w oceanie na głębokości 900 metrów. — Przetrwać w takich warunkach cztery godziny i wysłać dane to dla każdego urządzenia właściwie niewykonalne wyzwanie — powiedział Constantine Tsang, z Southwest Research Institute w Boulder, członek zespołu doradców Northrop Grumman. Ale 50 do 70 km ponad powierzchnią Wenus ciśnienie będzie zbliżone do ziemskiego na poziomie morza, a temperatura na tej wysokości wynosi ok. 15 st. C. — Warunki będą zbliżone do tych w jakich latamy nisko nad Ziemią — powiedział Polidan. — Trzeba tylko wziąć pod uwagę, że to latanie odbywać się będzie pod prysznicem kwasu siarkowego. Dysponujemy wieloma materiałami, które są to w stanie wytrzymać.

Naukowcy mają jednak wątpliwości, czy latanie na tak dużej wysokości nad powierzchnią planety przyniesie odpowiedź na wszystkie pytania. Ale ten problem będą musieli rozwikłać sami i to przed rozpoczęciem misji za miliard dolarów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA