fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Andrzej Duda? Spokojnie i konsekwentnie - komentarz Michała Szułdrzyńskiego

Michał Szułdrzyński
Fotorzepa
Ta kampania wyborcza przypomina surfowanie. Przed pierwszą turą można było obserwować, jak na fali płynie Paweł Kukiz. Była też inna fala, zalewająca Bronisława Komorowskiego, która sprawiła, że poparcie dla niego spadło o połowę.

Jak jest przed II turą? Andrzej Duda wprawdzie nie płynie na wielkiej fali entuzjazmu, ale za to mamy do czynienia z narastającą falą wpadek jego głównego rywala. Ani pomysł referendum, ani spacery z warszawiakami nie zlikwidowały wizerunkowych kłopotów Bronisława Komorowskiego. Wręcz przeciwnie. Rozmowa z młodymi ludźmi nie wypadła dla prezydenta korzystnie, zaś katastrofą może się okazać uchwycona przez kamery scena, gdy młoda współpracowniczka podszeptuje Komorowskiemu, jak ma się zachować.

Dwa dni temu Bogusław Chrabota postawił w tym miejscu tezę, że jeśli obecny prezydent chce wygrać wybory, to nie powinien się umizgiwać do elektoratu lewicowego, lecz raczej wrócić do ideałów opozycji i odwołać się do tęsknot za PO–PiS.

Co zaś powinien zrobić Andrzej Duda, jeśli chce wygrać? Nic szczególnego. Po prostu nie powinien przeszkadzać falom, które z różnych przyczyn podtapiają jego przeciwnika.

Obserwując obu kandydatów, widzimy wielką różnicę. Duda wie, że jeśli mu się poszczęści, to osiągnie coś, co kilka tygodni temu wydawało się niemożliwe. I widać, że mu się chce. Bronisław Komorowski wygląda, jakby walczył o prezydenturę nie dlatego, że chce, tylko dlatego, że musi.

Atutami Dudy są jego młodość, energia i świeżość. Być może to jedynie zasługa piarowców i speców od wizerunku, ale w rozmowach z ludźmi jest on znacznie bardziej naturalny niż Komorowski.

Warto też zauważyć, że w tej kampanii odwróciły się role. To Platforma wściekle atakuje kandydata PiS. Andrzej Duda na te ataki nie odpowiada i to jest skuteczna taktyka. Gdyby zaatakował, wyścig prezydencki znów zmieniłby się w starą wojnę PO z PiS, którą trudno byłoby mu wygrać.

Jeśli Duda poważnie myśli o prezydenturze, powinien opowiadać o swej wizji państwa, o tym, jak zaspokoić aspiracje Polaków, co zrobić, by młodzi nie wyjeżdżali za granicę. Dzięki takiej postawie kandydat PiS może zostać piątym demokratycznie wybranym prezydentem Rzeczypospolitej.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA