fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Naxos nagrywa album na żywo w Polin

Fotorzepa/Marek Dusza
Grupa Naxos Konstantego Joriadisa i Milo Kurtisa zaprasza na naganie płyty na żywo w Muzeum Historii Żydów Polskich.

Koncert odbędzie się w niedzielę 10 maja o godz. 19. Album „Live at POLIN” ukaże się w połowie września w Polsce i w Izraelu, a artyści liczą na spontaniczne reakcje publiczności. Po znakomitym występie orkiestry na Jazz Jamboree w listopadzie 2014 r. nie będzie o to trudno. Wtedy ta muzyka poderwała wiele osób do tańca.

W ubiegłym roku ukazał się album studyjny Naxos „Podróż dookoła mózgu”, który należy do najlepszych z kręgu muzyki świata, jaki kiedykolwiek ukazał się w Polsce. Nazwa zespołu, którą Konstanty Joriadis i Milo Kurtis założyli w 2012 r., wzięła się od największej wyspy archipelagu Cyklad. Obaj muzycy napisali kilka oryginalnych kompozycji inspirując się muzyką swej rodzimej Grecji, a także Bliskiego Wschodu i Białorusi, zaaranżowali kilka tradycyjnych tematów ludowych.

Pierwszy koncert Naxos odbył się na festiwalu Jazz na Starówce, na Rynku Starego Miasta w Warszawie i został przyjęty entuzjastycznie przez wielotysięczną publiczność. Gościem była wówczas skrzypaczka Elektra Kurtis Stewart, siostra Milo.

– Całe życie byłem emigrantem w różnych krajach - mówi Milo Kurtis. – Ponieważ postanowiłem na stałe osiąść w Polsce, zacząłem szukać innych artystów, którzy też się tu osiedlili. Zdziwiła mnie liczba wybitnych muzyków, którzy wybrali Polskę na swoją drugą ojczyznę. Kilka lat zajęły mi poszukiwania, a rezultatem jest Orkiestra NAXOS.

Właśnie na koncertach można się przekonać o atrakcyjności ich muzyki. Tajemnica sukcesu tkwi nie tylko w chwytliwych melodiach, ale także w intrygujących, rozbudowanych aranżacjach i kunszcie improwizacji członków tentetu Naxos. Obok grającego na instrumentach klawiszowych Joriadisa oraz mistrza instrumentów perkusyjnych i trombity Milo Kurtisa wyróżnia się gitarzysta Apostolis Anthimos grający również na tradycyjnym greckim instrumencie bouzouki. Uwagę przykuwa oryginalny śpiew wokalistki Rasm Al-Mashan.

Największe owacje wywołuje na koncertach łatwo wpadający w ucho temat „Słońce zaświeci dla Ciebie wieczorem” Joriadisa i Kurtisa, który zespól powtarza zwykle na bis. To niewątpliwy kandydat na przebój world music. Po głosowaniu, przyjdź na koncert - zaprasza Milo Kurtis i orkiestra Naxos.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA