fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Gazowe sądy

Bloomberg
Do 16 mld dol. ukraiński koncern zwiększył sądowe roszczenia wobec Gazpromu. Rosjanie odpowiadają.

Ostatniego dnia kwietnia złożył do międzynarodowego sądu arbitrażowego w Sztokholmie nowe roszczenia wobec Gazpromu. Jak podał na swojej stronie w Facebook premier Arsienij Jaceniuk, suma roszczeń wzrosła do ponad 16 mld dol., przy czym Kijów domaga się od Moskwy odszkodowania w kwocie 10 mld dol..

W Sztokholmie leży nie tylko pozew ukraiński, ale też rosyjski. W odpowiedzi za oświadczenie ukraińskiego premiera, przedstawiciel Gazpromu Siergiej Kuprianow oświadczył dziś, że rosyjskie roszczenia przekraczają ukraińskie. Nie podał jednak dokładnie, ile obecnie dokładnie domaga się Gazprom.

W połowie 2014 r do sztokholmskiego arbitrażu oba koncerny złożyły pozwy przeciwko. Gazprom domagał się zwrotu długów z procentami za dostawy nieopłacone z końca 2013 r i kwietnia-maja 2014 r. W sumie było to ponad 4,5 mld dol. przypomina agencja Prime.

Naftogaz chce zmiany ceny z datą wsteczną i odzyskania wszystkich przedpłat uiszczonych  od maja 2011 r. (nie mniej niż 6 mld dol.). Prosi też sąd o zmianę punktu w kontrakcie z Rosjanami, który zakazuje reeksportu zakupionego w Gazpromie paliwa.

W październiku 2014 r Naftogaz poszerzył roszczenia wobec Rosjan. Domaga się zmiany kontraktu tranzytowego zawartego na lata 2009-2019. Chce by sąd zobowiązał Gazprom do zapłaty odszkodowania za niewywiązanie się z zapisanej w umowie obowiązkowej wielkości tranzytu rocznego. Kijów stracił w ten sposób 3,2 mld dol., domaga się też procentów z tej kwoty, co w sumie daje kolejne 6,2 mld dol..

Z kolei Rosjanie chcą rozstrzygnięcia na swoją korzyść i zwrotu 11,39 mld dol. z powodu niewywiązania się Naftogazu z punktu „bierz lub płać". Gazprom przesyła bowiem przez Ukraina coraz mniej gazu, a Naftogaz coraz mniej kupuje w Gazpromie.

Sprawa jest bardzo skomplikowana i szybko się nie zakończy. Gazprom spodziewa się werdyktu do 2017 r.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA