fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł Obronny

Katar kupuje 24 Rafale

Bloomberg
Katar postanowił kupić 24 myśliwce wielozadaniowe Rafale o wartości 6,3 mld euro (7 mld dolarów) - ogłosił Pałac Elizejski. Francois Hollande uda się 4 maja do Doha na podpisanie kontraktu

Napięcia na Bliskim Wschodzie, konflikty w Jemenie, Syrii i Libii, ale także niepokoje z powodu rosnących wpływów Iranu w tym regionie skłoniły sunnickie monarchie znad Zatoki Arabskiej do unowocześnienia ich sprzętu wojskowego.

Kontrakt - trzeci w tym roku dla producenta Dassault Aviation, po umowie z Egiptem na 24 samoloty i zapowiedzi kupna 36 sztuk przez Indie - obejmuje także dostawę rakiet produkcji MBDA oraz przeszkolenie 36 pilotów i 100 techników katarskich przez stronę francuską - podał przedstawiciel resortu obrony. Francja zacznie dostarczać Katarowi myśliwce od połowy 2018 r. w liczbie 11 rocznie - podał resort obrony

Prezydent F.Hollande "przeprowadził w środę rozmowę z emirem Kataru, szejkiem Tamim bin Hamad al-Thani, który potwierdził chęć kupna przez jego kraj 24 samolotów bojowych Rafale" - stwierdził komunikat urzędu prezydenta. Zdaniem tego urzędu, ten kolejny sukces eksportowy potwierdza zalety tych maszyn sprawdzonych przez siły powietrzne i marynarkę Francji. Jest także powodem do dużego zadowolenia władz, które od 3 lat zaangażowały się w promocję tych maszyn.

Prezydent Francji uda się 4 maja do Doha na podpisanie kontraktu, a następnie weźmie udział jako gość honorowy w szczycie przywódców krajów Zatoki organizowanym w Arabii Saudyjskiej.

Trzy kontrakty zwiększyły francuski eksport wojskowy o 15 mld euro, oznaczają też silne wsparcie firmy Dassault, która od lat nie mogła znaleźć chętnych zagranicą do kupowania jej samolotów, znacznie droższych od maszyn konkurentów.

F.Hollande przebywający w Breście podkreślił sukces Dassaulta i firm kooperujących. - Od dawna były wątpliwości co do Rafale, być może chcieliśmy iść za szybko. Te 24 samolotów dla Egiptu, 36 dla Indii i 24 dla Kataru wraz z opcjami dają prawie 100 sztuk, jakie dostarczymy w najbliższych latach. To wiele pracy, wiele miejsc pracy. To dobra wiadomość potwierdzająca ożywienie gospodarki francuskiej - stwierdził szef państwa.

Rząd Francji ogłosił w 2014 r., że zwolni tempo odbierania Rafale do 26 sztuk w ciągu 5 lat zamiast 11 co roku. Francuzi rozmawiają też z Malezją o dostawie 16 sztuk, wznowili rozmowy ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Podobno przebiegają bardzo dobrze.

Szanse Typhoona

Znany europejski analityk rynku wojskowego, redaktor naczelny "Defence Analysis", Francis Tusa uważa, że kontrakt w Katarze może zmniejszyć szanse Rafale w Emiratach, a zwiększyć konkurencyjnego Typhoona produkcji Eurofightera. - Jeśli spojrzeć na historię, to wybór Rafale przez Katar powinien zniweczyć szanse tego samolotu w ZEA. To chyba jedyna dobra wiadomość dla Typhoona, który został w tyle, bo pozostałe maszyny, Rafale i Gripeny uzyskały ostatnio znaczące kontrakty eksportowe - powiedział. Brazylia wybrała w 2014 r. 36 samolotów Saaba o wartości 5,4 mld dolarów, kontraktu jeszcze nie sfinalizowano.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA