fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budowa i remont

Nowe osiedla deweloperskie

Capital Art Apartments - osiedle w Warszawie
Materiały Inwestora
Od siedmiu kwartałów firmy deweloperskie inwestują na potęgę. Sprzyja im m.in. tani kredyt.

- Żniwa u deweloperów trwają już od 21 miesięcy - podkreśla Bartosz Turek, analityk Lion's Banku. - Konsekwentnie rozpoczynają coraz więcej nowych budów. Sprzyjają temu tani kredyt, ustawodawca i nadzór bankowy - tłumaczy analityk.

Dobry marzec

Z najnowszych danych GUS wynika, że że marzec tego roku był dla deweloperów udany. -Rozpoczęli o 24,6 proc. więcej inwestycji niż w lutym oraz o 11,6 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej - podaje Bartosz Turek. - Warto podkreślić, że dwucyfrowa dynamika nie jest efektem niskiej bazy. Dobre wyniki deweloperzy notują już od połowy 2013 roku - zauważa analityk Lion's Banku.

Dodaje, że powody są trzy. Najważniejsze są rekordowo niskie stopy procentowe, a co za tym idzie - oprocentowanie kredytów hipotecznych. - Tanie hipoteki skłaniają do zakupu mieszkań - wyjaśnia Bartosz Turek. - Drugim ważnym elementem są regulacje Komisji Nadzoru Finansowego. Od stycznia tego roku przy zakupie mieszkania na kredyt trzeba mieć co najmniej 10 proc. wkładu własnego. I na tym też, paradoksalnie, korzystają deweloperzy. Trzeba bowiem pamiętać, że aby kupić nieruchomość, trzeba mieć nie tylko wkład własny, ale też gotówkę na pokrycie kosztów transakcyjnych. Te na rynku pierwotnym można oszacować na ok. 1-2 proc. wartości nieruchomości, podczas gdy na wtórnym - już na 5-6 proc. - podaje analityk.

Oznacza to, że chcąc kupić używane mieszkanie na kredyt, trzeba posiadać w gotówce 15-16 proc.jego ceny. - W przypadku nowego lokalu wystarczy 11-12 proc. ceny. Cierpią na tym sprzedający lokale używane, a korzystają deweloperzy, którzy oficjalnie przyznają, że konieczność posiadania narzuconego rekomendacją S wkładu własnego (w 2014 r. 5 proc., a w 2015 r. 10 proc. wartości nieruchomości) nie jest dla nich nadmiernym problemem - podkreśla Bartosz Turek. - Ten efekt potęguje jeszcze fakt, że z dopłat do kredytów w programie "Mieszkanie dla młodych" można skorzystać kupując lokal tylko na rynku pierwotnym. W efekcie firmy budujące mieszkania raczej nie narzekają na sprzedaż - zauważa.

Zapas pozwoleń

Z analiz Lion's Banku wynika, że deweloperzy dostają także wiele pozwoleń na budowę osiedli. - W marcu tego roku firmy budujące mieszkania otrzymały decyzje zezwalające na budowę 8,2 tys. lokali. To co prawda o 5,7 proc. mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem, ale znacznie więcej niż liczba mieszkań, których budowę deweloperzy rozpoczęli - w marcu było to 6,7 tys. lokali - podaje Bartosz Turek. - Gdyby zsumować, ile pozwoleń wydano w ostatnich 36 miesiącach (tak długo jest ważne pozwolenie na budowę), to okaże się, że deweloperzy powinni bez problemu odpowiedzieć na popyt ze strony nabywców mieszkań. W badanym okresie zgromadzili pozwolenia na budowę o 28,8 tys. więcej mieszkań niż faktycznie budują. To mniej więcej tyle mieszkań, ile deweloperzy budują w ciągu pół roku - zauważa analityk.

Najnowsze dane GUS wskazują też liczbę mieszkań oddawanych do użytkowania. - Mówią o zakończeniu budowy 3,8 tys. mieszkań, czyli o 4,3 proc. więcej niż przed rokiem - mówi Bartosz Turek. - Na znacznie większy wysyp nowych lokali nie powinniśmy długo czekać. Trzeba bowiem pamiętać, że budowa bloku przez dewelopera trwa przeciętnie dwa lata - przypomina.

Jak podkreśla Bartosz Turek, do udanych można zaliczyć wyniki całego sektora budownictwa mieszkaniowego. - W marcu tego roku wydano pozwolenia na budowę 16,4 tys. mieszkań, a więc o 5,6 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Rozpoczęto budowę 14,8 tys. lokali, a więc 5,7 proc. mniej niż rok wcześniej. Liczba mieszkań oddanych do użytkowania wzrosła natomiast o 4,3 proc. (do 11,1 tys.) - podaje analityk Lion's Banku.

Warto wiedzieć

GUS prezentuje dane o budownictwie mieszkaniowym, dzieląc inwestorów na cztery kategorie: inwestorów indywidualnych deweloperów, spółdzielnie, pozostałych inwestorów (budownictwo komunalne, zakładowe i społeczne czynszowe). Źródło: Lion's Bank

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA