fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Wspólna operacja antyhakerska Interpolu, Kaspersky'ego i Microsoftu

Koncerny z branży IT Microsoft i Kaspersky Lab połączyły siły z policją w walce z hakerami.

Pierwszy efekt współpracy to międzynarodowa operacja przeciwko botnetowi Simda (botnet to grupa komputerów zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem pozostającym w ukryciu przed użytkownikiem i pozwalającym jego twórcy na sprawowanie zdalnej kontroli nad urządzeniami). Interpol, Kaspersky Lab, Microsoft, Trend Micro oraz Instytut ds. Cyberobrony z Japonii, rozbiły przestępczą sieć składającą się z 770 tys. zainfekowanych komputerów na całym świecie. Serwery kontroli wykorzystywane przez cyberprzestępców działały m.in. w Polsce.

W serii skoordynowanych operacji przeprowadzonych w czwartek 9 kwietnia przechwycono w Holandii 10 serwerów kontrolnych. Kolejne odłączono w USA, Rosji, Luksemburgu oraz Polsce. W operacji uczestniczyli oficerowie z Dutch National High Tech Crime Unit (NHTCU) w Holandii, FBI w Stanach Zjednoczonych, Police Grand-Ducale Section Nouvelles Technologies w Luksemburgu oraz Departamentu ds. Cyberprzestępczości „K" Rosyjskiego Ministerstwa ds. Wewnętrznych wspieranego przez Interpol National Central Bureau w Moskwie.

Simda to szkodliwe oprogramowanie oparte na tzw. modelu pay-per-install, wykorzystywane do rozprzestrzeniania niechcianych programów oraz różnych rodzajów szkodliwych aplikacji, w tym potrafiących kraść dane uwierzytelniające transakcje finansowe. Dzięki botnetowi Simda hakerzy zarabiali pieniądze poprzez sprzedaż dostępu do zainfekowanych komputerów innym przestępcom. Zainfekowane komputery działały w ponad 190 krajach, głównie w USA, Wlk. Brytanii, Rosji, Kanadzie oraz Turcji. Botnet był aktywny od lat, a w międzyczasie cyberprzestępcy poddawali go kolejnym udoskonaleniom. Praktycznie co kilka godzin generowano i dystrybuowano nowe, trudniejsze do wykrycia wersje. – Ta uwieńczona sukcesem operacja podkreśla wartość i potrzebę partnerstwa, w ramach którego krajowe i międzynarodowe organy ścigania oraz branża prywatna łączą siły w walce z globalnym zagrożeniem w formie cyberprzestępczości – mówi Sanjay Virmani, dyrektor Centrum ds. Przestępczości Cyfrowej działającego w ramach Interpolu. Jak podkreśla, Interpol będzie kontynuował swoje działania mające na celu pomaganie państwom członkowskim w zapewnieniu ochrony przed cyberprzestępstwami.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA