fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Konsekwencje błędu ?w zeznaniu PIT wypełnionym przez skarbówkę poniesie podatnik

Fotorzepa, Monika Zielska
Wykorzystanie deklaracji rocznej sporządzonej przez fiskusa nie daje gwarancji, że rozliczenie jest prawidłowe.

Podatnik musi sprawdzić wypełnione przez urząd zeznanie roczne. Skarbówka nie bierze bowiem odpowiedzialności za to, co się w nim znajduje.

– W Polsce obowiązuje zasada samoopodatkowania i to podatnik odpowiada za prawidłowe rozliczenie swojego PIT – tak odpowiedziało Ministerstwo Finansów na pytanie „Rzeczpospolitej", kto będzie ponosił konsekwencje błędów w zeznaniach rocznych wypełnionych przez fiskusa.

Chodzi tutaj o deklaracje PIT-37 dostępne na Portalu Podatkowym na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

Administracja podatkowa wypełnia je na podstawie otrzymanych informacji, np. PIT-11 od pracodawców lub zleceniodawców czy PIT-8C od innych podmiotów wypłacających nam różnego rodzaju świadczenia.

– W takich informacjach często zdarzają się błędy. Przykładowo w PIT-11 pracodawcy nieprawidłowo wyliczają koszty z praw autorskich albo podlegające odliczeniu składki ZUS – mówi Artur Kowalski, doradca podatkowy w k-kancelaria.pl.

Trzeba zweryfikować samemu

Czy dane z PIT-11 i PIT-8C są sprawdzane na potrzeby sporządzania wstępnie wypełnionego zeznania rocznego (PFR)? – zapytaliśmy Ministerstwo Finansów.

– Ze względu na liczbę informacji i krótki czas od zakończenia ich przesyłania przez płatników do udostępnienia PFR nie jest możliwe sprawdzenie ich w tym czasie. Podatnik powinien więc zweryfikować dane wyświetlone w formularzu PFR – odpowiedział resort.

Zaległość plus odsetki za zwłokę

– Jak widać, nie można podejść do wypełnionego przez urząd zeznania rocznego z pełnym zaufaniem – mówi Artur Kowalski. – Lepiej je od razu dokładnie sprawdzić. W razie błędu w deklaracji rocznej konieczność jej korekty oraz zapłaty zaległej daniny wraz z odsetkami za zwłokę spadnie bowiem na podatnika. Z moich doświadczeń wynika natomiast, że jeśli zeznanie jest złożone w terminie, to nawet jeśli zawiera błąd, nie zdarza się, aby podatnik został dodatkowo ukarany mandatem karnym skarbowym – tłumaczy ekspert.

Ministerstwo Finansów informuje również, że podatnik powinien sprawdzić wstępnie wypełnione zeznanie pod kątem kompletności danych. PFR może bowiem nie obejmować wszystkich jego przychodów wskutek braku informacji od płatnika.

– W PIT-11 czy PIT-8C mogą się też znaleźć informacje skutkujące zawyżeniem podatku, np. wskutek wpisania do nich świadczeń, które nie są przychodem – mówi Przemysław Bogusz, doradca podatkowy z kancelarii TuboTax. – To kolejny powód do weryfikacji przygotowanych przez fiskusa zeznań – dodaje.

Opinia dla „Rz"

Anna Welsyng, radca prawny, doradca podatkowy

Nie oszukujmy się, nigdy nie będzie tak, że podatnik zostanie zwolniony z odpowiedzialności za rozliczenie swojego PIT. Także wówczas, gdy wykorzysta zeznanie wypełnione przez urząd. Ułatwi ono ostateczne rozliczenie, ale jeśli ktoś bezkrytycznie zaakceptuje podane w nim dane, może mieć później kłopoty. Skutki pomyłki płatnika spadną na podatnika. To on – w razie powielenia błędu z PIT-11 i wstępnie wypełnionego przez urząd zeznania – zapłaci zaległość z odsetkami. Pozostanie mu wystąpienie na drodze cywilnoprawnej z roszczeniem do płatnika. Skorzystanie z szumnie zapowiadanej przez ministerstwo możliwości wypełniania PIT przez urzędy nie oznacza, że kłopoty z rozliczeniem mamy z głowy.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA