fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Tajemnica kraterów Syberii

Naukowcy spekulują, że gigantyczne dziury w ziemi mają związek z ocieplaniem się klimatu.
AFP
Siedem gigantycznych głębokich dziur w ziemi odkryli już geolodzy rosyjscy w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym.

Odkrycie krateru o średnicy kilkudziesięciu metrów w lipcu ubiegłego roku, na "końcu świata" - jak o dalekiej północy Rosji mówią sami jej mieszkańcy, wywołało fale spekulacji, że krater został zrobiony przez meteoryt lub wręcz przez "obcych".

— Właśnie dotarły do mnie informacje z Jakucji o naprawdę gigantycznym kraterze średnicy kilometra — powiedział agencji AFP Wasilij Bogojawleński, zastępca dyrektora Instytutu Nafty i Gazu Rosyjskiej Akademii Nauk. — Dotychczasowe poszukiwania pozwoliły nam zidentyfikować co najmniej siedem kraterów, ale wiemy, że jest ich o wiele więcej.

Bogojawleński twierdzi, że kraterów nie należy łączyć z mereorytami, ani z tym bardziej z działalnością "obcych", ale z raczej z globalnym ociepleniem.

— Otwory pojawiają się najprawdopodobniej na skutek topnienia lodu w zmarzlinie pod powierzchnią — twierdzi Bogojawleński. — Proces może być przyśpieszony przez wzrost średniej temperatury. Zjawisko to jest podobne do erupcji wulkanu. Kiedy lód się topi uwalnia się metan, rośnie ciśnienie gazu i w końcu następuje eksplozja i gaz ulatuje do atmosfery.

Naukowcy próbują ocenić niebezpieczeństwo, jakie może powodować to zjawisko. Metan jest łatwopalny, a przynajmniej jeden z otworów położony jest w pobliżu eksploatowanego złoża gazu. Rosyjscy badacze zaplanowali ekspedycję, która zbada, czy ostatni odkryty krater powstał w ten sam sposób.

Badacze przypuszczają, że z takich kraterów powstają jeziora na Syberii. — Kiedy kratery się tworzą, są puste — tłumaczy rosyjski specjalista — Powoli wypełniają się wodą. W ciągu dwóch lub trzech lat stają się jeziorami. Niektóre z takich jezior mogły powstać dziesiątki lub setki lat temu, ale ich pojawienie się mogło pozostać niezauważone.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA