fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Spadki i darowizny

Notariusze chcą darowizny na wypadek śmierci

Podarujesz dziecku dom za życia, ale ono zostanie jego właścicielem dopiero, gdy umrzesz. To darowizna na wypadek śmierci
Wprowadzenie do polskiego prawa takiego rozwiązania proponują notariusze. Projekt zmian w kodeksie cywilnym przygotowała Fundacja Centrum Naukowe Notariatu, firmuje go Krajowa Rada Notarialna.
– Projekt powstał w odpowiedzi na oczekiwania klientów. Zwłaszcza przedsiębiorcy przychodzą do kancelarii, nie wiedząc, że polskie prawo nie dopuszcza tzw. darowizny mortis causa – mówił wczoraj Leszek Zabielski z KRN, prezentując przygotowaną regulację.
Darowiznę można dziś przekazać tylko za życia. Śmierć przedsiębiorcy oznaczać może więc paraliż, a nawet upadek jego firmy. Dopóki bowiem nie skończą się procedury stwierdzenia dziedziczenia czy to testamentowego, czy ustawowego, przez pewien czas nie ma ona właściciela. W polskim prawie od lat nie ma także tzw. testamentów działowych, w których spadkodawcy mogliby przekazywać określone składniki majątku konkretnym osobom. Spadkobiercy dziedziczą majątek w odpowiednich częściach ułamkowych.
Zdaniem Krzysztofa Łaskiego z Centrum Naukowego Notariatu darowizna na wypadek śmierci ma być alternatywą dla testamentów.
– Byłaby to notarialna umowa darczyńcy z obdarowanym dotycząca konkretnych składników majątku. Jej skutek następowałby z chwilą śmierci tego pierwszego. Wtedy własność np. domu, przedsiębiorstwa czy udziałów w spółce przechodziłaby automatycznie na drugiego, bez przeprowadzania czasochłonnego postępowania spadkowego – wyjaśniał Krzysztof Łaski.
Taka umowa dawałaby obdarowanemu więcej pewności, że otrzyma obiecany majątek, niż testament, który można jednostronnie zmienić. Darczyńca zaś do śmierci zachowałby nad tym majątkiem kontrolę.
Według Lecha Borzemskiego z KRN podczas niedawnego spotkania minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski przedstawiony mu projekt uregulowania darowizny na wypadek śmierci przyjął życzliwie.
– Dobrze został też przyjęty przez naukowców cywilistów, w tym z grona Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego – dodał Leszek Zabielski. Zdaniem Lecha Borzemskiego podobne rozwiązanie sprawdza się w Holandii, we Włoszech, Austrii i na Węgrzech.
Notariusze liczą, że zostanie wprowadzone także w Polsce. Zapowiedzieli również, iż podejmą pracę nad przywróceniem testamentów działowych.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA