fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Właściciele rodzinnych firm planują wielopokoleniowy biznes

37 proc. właścicieli familijnych biznesów w Polsce planuje w najbliższych pięciu latach sukcesję w swej firmie.
Bloomberg
37 proc. właścicieli familijnych biznesów w Polsce planuje wkrótce sukcesję. Większość chce przekazać firmę w ręce młodego pokolenia.

Tylko 8 proc. szefów polskich firm rodzinnych przymierza się do ich sprzedaży. Na świecie taki krok ma w planach ponad połowa przedsiębiorców, którzy planują w najbliższych pięciu latach zmianę właściciela swojego biznesu – wynika z badań Instytutu Biznesu Rodzinnego i firmy doradczej PwC. Przeprowadzono je jesienią ubiegłego roku wśród prawie 2,4 tys. właścicieli i szefów familijnych przedsiębiorstw z 40 krajów świata, w tym 50 z Polski.

– Polskie firmy rodzinne są teraz w wyjątkowym momencie rozwoju w skali świata – podkreśla Piotr Wyszogrodzki, parter w PwC. Ta wyjątkowość ma związek z czekającym je w najbliższych latach procesem sukcesji i profesjonalizacji familijnych biznesów, które będą na większą skalę wprowadzać menedżerów i procedury z zewnątrz.

– Większością naszych firm rodzinnych zarządza pierwsze pokolenie właścicieli, którzy zwykle są bardzo emocjonalnie związani ze swoim biznesem i chcieliby go pozostawić rodzinie – m...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA