fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Pasażer zapłaci CIT za linię lotniczą

www.sxc.hu
Klient zagranicznego przewoźnika powinien rozliczyć za niego 10-procentowy podatek – wynika z osobliwego stanowiska fiskusa.

Interpretacja katowickiej Izby Skarbowej dotyczy tzw. podatku u źródła, czyli CIT pobieranego w Polsce od dochodów firmy, która ma siedzibę za granicą. Według interpretacji taki podatek powinien zapłacić polski klient zagranicznej firmy, jeśli nie posiada jej certyfikatu rezydencji. I to nawet w prozaicznym zakupie biletów lotniczych przewoźnika z innego kraju.

Jak fiskus doszedł do takiego wniosku? O interpretację zwróciła się spółka, która często wysyła pracowników za granicę. Finansuje ich podróże, udostępniając im firmowe karty kredytowe, a oni kupują bilety lotnicze bezpośrednio ze strony internetowej irlandzkich linii lotniczych.

Taki stan faktyczny został przez fiskusa zinterpretowany jako... świadczenie usługi w Polsce przez nierezydenta, zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy o CIT. Działalność taka podlega podatkowi u źródła, który w odniesieniu do przewozów lotniczych wynosi 10 proc. Izba Skarbowa, wskazując kilka innych przepisów ustawy o CIT oraz polsko-irlandzkiej umowy podatkowej, zauważyła, że polska spółka dokonuje wypłat zagranicznej firmie należności za usługi, a więc powinna potrącać podatek na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT. Nie byłaby do tego zobowiązana, gdyby posiadała certyfikat rezydencji irlandzkiego przewoźnika, a ten byłby w Polsce obecny poprzez tzw. zakład w rozumieniu przepisów podatkowych.

– Nie jest słuszne twierdzenie spółki, że w sytuacji, w której kupuje usługi przewozu lotniczego, nie posiadając certyfikatu rezydencji, a płatności za usługi dokonuje pracownik spółki służbową kartą, obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego jej nie dotyczy – czytamy w interpretacji.

Taką wykładnię przepisów uważa za absurdalną Joanna Kanicka, doradca podatkowy, partner zarządzający w Independent Tax Advisers.

– Nie od dziś wiadomo, że prawo nie nadąża za postępem technicznym i nie reguluje wszystkich transakcji, w tym zawieranych przez internet – zauważa ekspertka, przyznając przy tym, że może to powodować wątpliwości, w którym miejscu jest wykonywana kupowana w ten sposób usługa i gdzie jest osiągany przychód z tego tytułu.

– Posługując się taką logiką, można by dojść do równie absurdalnego wniosku, że jeśli kupujemy przez sieć książkę od niemieckiego wydawcy czy bilety do opery w Sydney, to musimy odprowadzić podatek u źródła fiskusowi niemieckiemu albo australijskiemu – krytykuje opinię katowickiej Izby Skarbowej Joanna Kanicka.

numer interpretacji: IBPBI/2/423 -1233/14/BG

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA