fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Na starcie WIG20 rósł o 0,28 proc.

Bloomberg
Piątkowa sesja na europejskich parkietach zaczęła się od zwyżek. W tej grupie była też giełda warszawska.

Czwartkowe porozumienie, które przynajmniej na papierze ma zakończyć ukraiński konflikt, zdecydowanie poprawiło nastroje na światowych rynkach finansowych. Inwestorzy z apetytem zabrali się do kupowania akcji dzięki czemu giełda francuska ustanowiła wczoraj maksimum a niemiecka i amerykańska znalazły się o włos od rekordowych poziomów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też w czwartek waluty państw rozwijających się, w tym złoty. Optymizm udzielił się również inwestorom z Azji. W piątek giełda chińska wzrosła o 1 proc. Parkiet w Hongkongu zyskał 0,9 proc. Parkiet w Tokio zniżkował jednak o 0,4 proc.

Przed rozpoczęciem piątkowych notowań na Starym Kontynencie na rynek trafiły kolejne pozytywne informacje, tym razem gospodarcze. Okazało się, że w IV kwartale ub.r. niemiecki PKB wzrósł, według danych wstępnych, aż o 0,7 proc. w porównaniu z wcześniejszym kwartałem a nie, jak oczekiwali analitycy, o 0,3 proc. Kwartał wcześniej tempo wzrostu wynosiło tylko 0,1 proc. PKB Francji powiększył się z kolei o 0,1 proc., zgodnie z prognozami. W odpowiedzi giełda francuska na starcie zyskiwała 0,35 proc. a zatem ustanowiła kolejny rekord. We Frankfurcie akcje drożały średnio o 0,35 proc. Niemiecki DAX do rekordu dzieliło zatem tylko 32 pkt. W Londynie indeks FTSE250 zwyżkował o 0,2 proc.

W Warszawie na starcie piątkowych notowań również dominował kolor zielony. WIG zyskiwał 0,21 proc., do 52251,36 pkt. WIG20 rósł o 0,28 proc., do 2344,81 pkt. Na plusach były też indeksy średnich i małych firm. Obroty były nieduże bo rynek czekał na godz. 10.00 i dane o naszym PKB w poprzednim kwartale. Zdaniem ekspertów, nasza gospodarka powiększyła się w tym okresie o 3,15 proc. (w stosunku rocznym) wobec 3,3 proc. kwartał wcześniej.

Liderami zwyżek w pierwszych minutach dzisiejszych notowań, z grona największych spółek, było m.in. Orange Polska, które zyskiwało ponad 7 proc. po zapowiedzi, że dywidenda z zysku za 2014 r. wyniesie po 50 groszy na akcję. Prawie 5 proc. zarabiali właściciele JSW a 1 proc. udziałowcy KGHM. Peleton zamykały Eurocash, PKN Orlen i Tauron ale przeceny nie przekraczały 1 proc. Z mniejszych firm dobrze prezentował się Serinus, który rósł o 5 proc. Spółka może skorzystać na wygaszeniu walk na Ukrainie, gdzie prowadzi część biznesu. Ponad 2,5 proc. drożał też Cyfrowy Polsat, który przy kolejnej rewizji indeksów trafi do WIG20. Z kolei notowania Enei i Energi, które również dołączą do WIG20, zmieniały się z minimalnym zakresie.

Dalsze godziny notowań na europejskich parkietach miną pod znakiem dyskontowania kolejnych danych gospodarczych. O godz. 11 rynki poznają dane o PKB strefy euro w IV kwartale. Prognozy mówią, że gospodarka unijna powiększyła się o 0,2 proc. w porównaniu z III kwartałem. Dla nas ważne też będą dane o styczniowej inflacji konsumenckiej (prognozy mówią o 1,2-proc. deflacji). Po południu z kolei Amerykanie wypuszczą dane o Indeksie Uniwersytetu Michigan. W lutym, według danych wstępnych, miał wynieść 98,1 pkt. czyli tyle samo co miesiąc wcześniej.

Na rynku walutowym euro w Warszawie wyceniane było na 4,1760 zł (wzrost o 0,25 proc.), frank na 3,9360 zł (0,3 proc. w górę) a dolar na 3,6520 zł (bez zmian).

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA