fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Oburzenie we Francji. Specjalne oznaczenia dla bezdomnych

AFP
Władze francuskiej Marsylii wydały zarządzenia, by bezdomni w widocznym miejscu nosili żółte trójkąty z danymi osobowymi. Mieszkańcy miasta przyjęli tę informację z oburzeniem

Na specjalnie wydawanych trójkątach zawarte są informacje o bezdomnym - imię i nazwisko oraz ewentualne alergie lub choroby na które cierpi. Bezdomni otrzymany trójkąt muszą nosić w widocznym miejscu.

Wydane przez władze zarządzenie spotkało się z oburzeniem ze strony stowarzyszeń związanych z obroną praw człowieka. Zaproponowany żółty trójkąt budzi skojarzenia z naszywkami, które Żydzi nosili w czasie II wojny.

W obronie decyzji władz stanął dyrektor marsylskiego oddziału opieki społecznej zajmującego się udzielaniem pomocy ludziom żyjącym na ulicy. Uważa on, że zapisywane informacje mogą pomagać w krytycznych sytuacjach.

Brak niezbędnych informacji o pacjencie może doprowadzić do tragicznych konsekwencji - uważa.

Wygląd znaczka przypomina ostrzegawczy znak drogowy. Pomysłodawcą jest kierowca autobusu z Awinionu, którego nieprzytomnej żonie podano kortyzon. Kobieta zasłabła na ulicy, a podany środek doprowadził do komplikacji i w konekwencji śmierci. Kobieta była na kortyzon uczulona.

Na noszeczenie żółtego trójkąta nie zgadzają się bezdomni w Marsylii, którzy uważają, że jest to zamach na ich anonimowość i godność.

Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA