fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Petrolinvestowi nadal nie udaje się pozyskać gotówki

Grupa Petrolinvest powiększyła wielkość ponoszonych strat. Co gorsze nadal nie może pochwalić się osiągnięciem jakiegokolwiek istotnego sukcesu.
Fotorzepa
Spółka od kilku lat nie może pozyskać partnera, który udzieliłby jej wsparcia przy poszukiwaniach ropy i gazu.

Petrolinvest próbuje znaleźć inwestora zwłaszcza do realizacji projektu poszukiwawczego na kazachskiej koncesji OTG. Negocjacje prowadzone pod koniec 2012 r. z francuskim Totalem i na początku 2013 r. z chińskim CNPC do dziś nie przyniosły rezultatów. Tymczasem w latach 2011–2016 firma powinna zainwestować na tej koncesji minimum 55 mln dol. Ile spółka dotychczas wydała na ten cel – nie podała.

127 mln zł straty netto zanotowała grupa Petrolinvest po trzech kw. 2014 r.

Ciągle nie wiadomo też, kiedy będzie sfinalizowana sprzedaż 79 proc. udziałów w kazachskiej firmie Emba Jug Nieft. Mimo że do zawarcia umowy zobowiązującej doszło już 16 grudnia 2011 r., do dziś nie została ona sfinalizowana.

Powodem jest systematyczne przekładany przez sprzedającego, czyli Conwell Oil, termin jej rozliczenia. Strony cenę sprzedaży ustaliły na 27,25 mln dol.

Kolejny problem to koncesje na poszukiwania ropy i gazu w polskich łupkach. Do niedawna Petrolinvest poprzez firmy zależne Eco Energy 2010 i Silurian miał ich aż dziewięć. Dziś prawdopodobnie nie ma już żadnej, gdyż ostatnia obowiązywała do 10 listopada. Wprawdzie firma zabiega o ich wydłużenie, ale szanse na to są małe. Tymczasem utrata koncesji zmusi grupę do istotnego przeszacowania majątku.

Po trzech kwartałach grupa Petrolinvest miała 127,3 mln zł straty netto. Dla porównania rok temu było to 91,4 mln zł.

W poniedziałek na giełdzie akcje Petrolinvestu zyskały 11,11 proc.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA