fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Aplikacje/egzaminy

Egzaminy wstępne na aplikację ogólną: są już wyniki z testu

Drugi etap konkursu odbędzie się 28 października w Warszawie.
Fotorzepa, Jerzy Dudek jd Jerzy Dudek
Zawody prawnicze. Do drugiego etapu konkursu dla przyszłych sędziów i prokuratorów przejdzie 385 osób.
Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury ogłosiła właśnie wyniki pierwszego etapu konkursu na aplikację ogólną (jest to wstęp do aplikacji specjalistycznych: sędziowskiej i prokuratorskiej). Do II etapu zakwalifikowało się 385 osób (przystąpiło 1617). Wymagany próg to 123 pkt. Tyle właśnie zdobyło aż 38 osób. Najwyższa liczba punktów za test to 144 pkt (taki wynik uzyskały trzy kandydatki), następnie 142 pkt (również trzy osoby – dwie kandydatki i jeden kandydat), 141 pkt (dwóch kandydatów). Najmniejsza ilość punktów – 48.
Kandydatki, którym poszło najlepiej, są absolwentkami: Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Warszawskiego. Wśród kandydatów, którzy ubiegają się o przyjęcie na aplikację ogólną, najwięcej osób pisało prace magisterskie z prawa cywilnego (76); procedury karnej i prawa karnego po 56; postępowania cywilnego (27); prawa pracy (20); prawa handlowego (18).
Drugi etap konkursu odbędzie się 28 października w Warszawie. Na pierwszą część sprawdzianu pisemnego składają się trzy kazusy: z prawa karnego, cywilnego i publicznego. Za każde zadanie można otrzymać od 0 do 25 pkt, a każdą pracę ocenią dwaj niezależni członkowie komisji. Część druga to praca sprawdzająca umiejętność argumentacji prawniczej, kwalifikowania stanów faktycznych, a także znajomość zasad wykładni. Liczba punktów przyznanych za pracę pisemną jest średnią obu ocen.
O ostatecznym miejscu na liście przyjętych na aplikację ogólną zdecyduje suma punktów z obu etapów konkursu.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA