fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

ZUS

Pracownik sprawdzi czy pracodawca płaci składki ZUS

Pracownik sprawdzi czy pracodawca płaci składki ZUS
www.sxc.hu
Na osobistym koncie na internetowej stronie ZUS można zobaczyć, czy pracodawca odprowadza składki na ubezpieczenia społeczne i w jakiej wysokości.
Na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE)  można załatwić wiele spraw. Za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej można przesłać do urzędu np. oświadczenie o osiąganiu przychodu, o zamiarze opodatkowania dochodów razem z małżonkiem, wniosek ubezpieczonego o zmianę danych adresowych, wniosek o wyjaśnienie nieprawidłowości w przekazywaniu składek do OFE czy wreszcie wniosek o umorzenie należności z tytułu składek.
Na PUE dostępnych jest łącznie 114 wzorów dokumentów. Podzielono je na dziesięć kategorii, co ma ułatwić usługobiorcom odszukanie pożądanego formularza.
Najbardziej przydatną funkcją PUE jest jednak możliwość sprawdzenia stanu konta w ZUS. Użytkownicy mają wgląd w wysokość składek, które są za nich odprowadzone lub które sami odprowadzają. Mogą się zapoznać ze swoją historią zasiłkową. Obejmuje ona pobierane świadczenia zdrowotne i macierzyńskie. Dostępne są też informacje o wysokości kapitału początkowego, jeżeli został wyliczony.
Konto na PUE pozwala też sprawdzić, czy członkowie naszej rodziny są zgłoszeni do ubezpieczenia. Dobrze to wiedzieć zawczasu, bo jeśli nie, w ośrodku zdrowia czy szpitalu w systemie eWUŚ ich dane wyświetlą się na czerwono. W takiej sytuacji niestety wydruk z informacją z PUE o odprowadzonych składkach na nic się nie zda. Nie ma bowiem żadnej urzędowej mocy.
ZUS uruchomił także kalkulator emerytalny. Pozwala na obliczenie emerytury na podstawie informacji o zgromadzonych składkach i przewidywanych wynagrodzeniach. Można także dokonać symulacji z podaniem niższego lub wyższego wynagrodzenia niż to aktualnie otrzymywane. Szkopuł w tym, że trzeba też podać procent przeciętnego wynagrodzenia w przyszłości, co nie jest łatwe do przewidzenia.
Pierwszym krokiem do uzyskania dostępu do PUE jest założenie konta internetowego na platformie. Szybko i bez problemu zrobią to osoby mające profil zaufany na ePUAP lub bezpieczny podpis elektroniczny. Pozostałe muszą w ciągu siedmiu dni od rejestracji wniosku iść do najbliższego ZUS, by potwierdzić swoją tożsamość.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA