fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Fundusze Europejskie

Korzystne zmiany w gwarancjach de minimis

Od dziś z rządowych gwarancji oferowanych przez BGK mogą korzystać również firmy działające w sektorze węglowym. Są i inne zmiany.
Poza dopuszczeniem do korzystania z pomocy publicznej de minimis przedsiębiorstw działających w sektorze węglowym wprowadzono m.in. nowy sposób obliczania ekwiwalentu dotacji brutto dla gwarancji oraz zmianę przepisów dotyczących działalności transportowej.
Nowy sposób obliczania ekwiwalentu oznacza, że oprócz wartości gwarancji będzie też brany pod uwagę okres jej obowiązywania, co np. przy kredytach obrotowych udzielanych na stosunkowo krótki okres (maksymalnie do 27 miesięcy) będzie korzystniejsze dla przedsiębiorców i pozwoli na uzyskanie wyższego finansowania. Korzystna jest też modyfikacja przepisów dotyczących działalności transportowej. Zmniejszony limit pomocy publicznej (100 tys. euro) będzie obowiązywał wyłącznie firmy działające w sektorze transportu drogowego towarów, a nie jak dotąd także te prowadzące działalność w sektorze drogowego transportu pasażerskiego.
Wszystkie nowości dotyczące gwarancji de minimis wynikają ze zmian przepisów Unii Europejskiej w zakresie udzielania pomocy publicznej de minimis, które weszły w życie 1 lipca br. (do 30 czerwca obowiązywał okres przejściowy dla przepisów uijnych w zakresie pomocy de minimis).
– Co ważne, w wielu miejscach, nowe przepisy są korzystniejsze dla przedsiębiorców, co może wpłynąć na jeszcze większą popularność korzystania z tej formy zabezpieczenia kredytów – podkreśla Halina Wiśniewska, dyrektor Centrum Poręczeń i Gwarancji w Banku Gospodarstwa Krajowego.
Rządowy program portfelowej linii gwarancyjnej de minimis pn. „Wspieranie przedsiębiorczości z wykorzystaniem poręczeń i gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego" funkcjonuje od 15 marca 2013 r. Jest kierowany do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które mogą korzystać z gwarancji de minimis zabezpieczających spłatę kredytów obrotowych (na bieżące finansowanie działalności gospodarczej) oraz inwestycyjnych (od 19 listopada 2013 r.), które przedsiębiorcy mogą zaciągać w 24 bankach komercyjnych i spółdzielczych. BGK gwarantuje 60 proc. kwoty kredytu.
Do końca maja br. z gwarancji de minimis skorzystało ponad 57 tys. przedsiębiorstw. Łącznie BGK udzielił ich na prawie 11 mld zł. Wpłynęło to na rozwój akcji kredytowej. Banki komercyjne przyznały kredyty o łącznej wartości 19 mld zł.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA