fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Zwrot dopłaty do kredytu MdM albo zapłata PIT od sprzedaży odziedziczonej nieruchomości

www.sxc.hu
Korzystający z rządowych dopłat do kredytów mogą stanąć przed wyborem, ?czy oddać część dopłaty ?czy zapłacić PIT od sprzedaży odziedziczonej nieruchomości.
Nabywcy mieszkań i niewielkich domów finansujący zakup kredytem w ramach programu dopłat „Mieszkanie dla młodych" nie mogą po zakupie pierwszego mieszkania zostać właścicielami innego lokum.
Jeśli w tym okresie uzyskają np. prawo własności mieszkania lub domu albo spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, muszą oddać część dopłaty. Zwrócić trzeba kwotę uzależnioną od wysokości samego wsparcia i liczonego w miesiącach terminu do końca pięcioletniego okresu od zakupu – od pełnej kwoty zaraz po zakupie do 1/60 jej wysokości miesiąc przed upływem pięciu lat.
Obowiązek zwrotu nie dotyczy sytuacji, gdy kredytobiorca uzyskał kolejne lokum w drodze spadku.
Schody mogą się zacząć, gdy zechce odziedziczone mieszkanie sprzedać i kupić za nie inną nieruchomość. Taka sytuacja spotkać może spadkobiercę testamentowego, który musi spieniężyć odziedziczoną nieruchomość, by spłacić uprawnionych do zachowku. Przykładowo wnuk, którego dziadek ustanowił jednym spadkobiercą, może być zmuszony do spłaty wujka, który chce otrzymać w gotówce połowę tego, co należałoby mu się, gdyby testamentu nie było.
Po sprzedaży odziedziczonego mieszkania podatnik, by nie zapłacić PIT, ma dwa pełne lata kalendarzowe na wydanie otrzymanych ze sprzedaży środków na własne cele mieszkaniowe.
– Po sprzedaży odziedziczonego mieszkania skorzystanie z ulgi pozwala na uniknięcie 19-proc. podatku, który obciąża właściwie całą kwotę uzyskaną ze sprzedaży – mówi Grzegorz Grochowina, ekspert podatkowy z KPMG. – Do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć tylko nakłady na nieruchomość poniesione w czasie jej posiadania i podwyższające jego wartość, np. remont oraz podatek od spadku – w części, która przypada na nieruchomość. Nabycie jest nieodpłatne, nie ma więc wiele kosztów. Nie można do nich zaliczyć nawet zachowku – tłumaczy.
Zakup mieszkania, co uchroni przed PIT, będzie jednak skutkował obowiązkiem zwrotu część otrzymanej dopłaty do kredytu. Ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi nie przewiduje wyjątku dla zakupu z odziedziczonego i sprzedanego później majątku.
Gdy kredytobiorca ze środków otrzymanych ze sprzedaży odziedziczonego mieszkania chce kupić drugie, wpada w pułapkę – korzystając z ulgi podatkowej, pozbawia się dopłaty do kredytu.
Wyjściem może być inny wydatek uprawniający do ulgi mieszkaniowej. Można z niej skorzystać, m.in. kupując działkę budowlaną, remontując mieszkanie lub dom, a nawet spłacając kredyt zaciągnięty na zakup mieszkania. Mieszkania dostępne w kredycie „MdM" są ograniczone limitami powierzchni i ceny.
Co jeśli kwota uzyskana ze sprzedaży odziedziczonego mieszkania przewyższa kwotę kredytu?
– Ulga mieszkaniowa polega na zwolnieniu z PIT części dochodu ze sprzedaży nieruchomości, która odpowiada udziałowi wydatków na cele mieszkaniowe w przychodzie ze sprzedaży. Jeśli wydatki są niższe niż cena sprzedaży, część dochodu będzie opodatkowana – tłumaczy Grochowina.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA