fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Szkolenia wyjazdowe dla sędziów odwołane

Ministerstwo Sprawiedliwości zapewnia, że robi wszystko, by zwiększyć liczbę szkoleń dla sędziów. W tym roku musi je jednak ograniczyć.
Fotorzepa, Ryszard Waniek Ryszard Waniek
Wszystkie zaplanowane na ten rok szkolenia wyjazdowe zostają odwołane – taką informację dostali dyrektorzy wszystkich sądów w Polsce.
Ustawa o ustroju sądów powszechnych nakłada na sędziów obowiązek stałego szkolenia się. Każdy ma poświęcić na zgłębianie wiedzy pięć dni w ciągu roku. Ten rok zapowiada się jednak oszczędnie, a dokładnie – bez szkoleń wyjazdowych. Dyrektorzy wszystkich sądów apelacyjnych otrzymali pismo informujące o odwołaniu takich zajęć do końca 2014 r. Sędziowie są oburzeni.
„Wszelkie próby ograniczania możliwości organizowania szkoleń poprzez kierowanie do sądów pism przez urzędników Ministerstwa Sprawiedliwości budzą zdecydowany sprzeciw" – pisze Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia.
– To wyjątkowy rok – zapewnia „Rz" Wojciech Hajduk, wiceminister sprawiedliwości, który potwierdza przesłanie pisma. Zdaniem MS szkolenia w siedzibach sądów są tańsze i dzięki temu uda się zaoszczędzić na wykłady z nowej procedury karnej.

Pęd do wiedzy

Szkolenie sędziów odbywa się w trybie zajęć prowadzonych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury czy organizowanych przez prezesów sądów. To właśnie każdy z nich zaplanował u siebie wyjazdowe zajęcia. Sędziowie z Krakowa mieli przez trzy dni szkolić się w Krynicy. Zajęcia odwołano.
– Szkopuł w tym, że sędzia szkolić się musi, bo przecież będzie podlegał ocenie i zostanie z tego rozliczony – mówi „Rz" Waldemar Żurek, sędzia i rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa. Nie rozumie też, dlaczego wprowadzając do sądów dyrektorów i powierzając im rolę menedżera, nie bierze się pod uwagę kondycji finansowej konkretnego sądu. – Jeśli dyrektor uważa, że dany sąd stać na takie zajęcia, to jego zdanie powinno być decydujące – dodaje.
– Władza sądownicza służy władzy wykonawczej tylko do robienia na niej oszczędności – narzeka sędzia Maciej Strączyński, prezes SSP Iustitia. – Wszystkim powinno zależeć na tym, by sędziowie stale wzbogacali swoją wiedzę – podkreśla. Przypomina, że trzy lata temu nałożono na sędziów ustawowy obowiązek szkoleń, a teraz uniemożliwia się udział w nich. Nie przyjmuje argumentu, że sędzia może się szkolić na miejscu.
– Jako sędzia penitencjarny właściwie nie mam gdzie się szkolić i nikogo to nie interesuje – dodaje. Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury nie zapewnia wszystkim sędziom odpowiedniego wachlarza tematycznego szkoleń na adekwatnym poziomie oraz wystarczającej ilości miejsc, za to wiążą się one ze znacznymi kosztami. Szkolenia organizowane na szczeblu lokalnym dają możliwość udziału w nich praktycznie wszystkim chętnym. Tylko te szkolenia uwzględniają też problemy orzecznicze, które są dostrzegane w praktyce. Swoje zadanie realizują zatem lepiej, i to znacznie niższym kosztem.

Resort się broni

Ministerstwo Sprawiedliwości zapewnia, że robi wszystko, by zwiększyć liczbę szkoleń dla sędziów. W tym roku musi je jednak ograniczyć. Wojciech Hajduk, wiceminister sprawiedliwości, wyjaśnia powód.
– Musimy przeszkolić tysiące sędziów i prokuratorów z procedury karnej – wyjaśnia. Zmienione przepisy wchodzą w życie w lipcu 2015 r.
Minister twierdzi też, że sędziowie mogą się szkolić na miejscu, u siebie. – Wszystkie sądy w kraju mają warunki lokalowe, by takie zajęcia zorganizować – zapewnia Hajduk.
Sędzia Żurek jest innego zdania. Sądy w dużych miastach będą zmuszone wynająć sale wykładowe, a to duży koszt. – Nie wiem zatem, co okaże się tańsze – mówi.
O większą liczbę szkoleń od lat upomina się Iustitia.
„Chcemy doprowadzić do sytuacji, w której wszyscy sędziowie uzyskają realną możliwość szkolenia zawodowego z dziedzin odpowiadających wykonywanej specjalności sędziowskiej. Ministerstwo Sprawiedliwości nie zapewnia sędziom możliwości rozwoju zawodowego w stopniu, którego od nich wymaga ustawa, głównie ze względu na zbyt niskie limity miejsc" – czytamy w uchwale.
Co mówią przepisy

Ustawa każe się uczyć

Art. 82a. Obowiązek podnoszenia kwalifikacji
§ 1. Sędzia jest obowiązany stale podnosić kwalifikacje zawodowe.
§ 2. Po objęciu pierwszego stanowiska sędziowskiego sędzia odbywa trzymiesięczne szkolenie z zakresu metodyki pracy sędziego organizowane przez Krajową Szkołę Sądownictwa ?i Prokuratury. Z obowiązku tego jest zwolniony sędzia, który ukończył aplikację sędziowską.
§ 3. Sędzia jest obowiązany uczestniczyć, w miarę możliwości corocznie, w szkoleniu i doskonaleniu zawodowym organizowanym przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury lub innych formach doskonalenia zawodowego w celu uzupełnienia specjalistycznej wiedzy i umiejętności zawodowych.
§ 4. Prezes sądu apelacyjnego, nie później niż do końca października każdego roku, przekazuje dyrektorowi Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury informację o potrzebach szkoleniowych sędziów sądów działających w obszarze apelacji.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA