fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

PIT: podatki trzeba płacić choć brakuje na podstawowe potrzeby życiowe

PIT: podatki trzeba płacić choć brakuje na podstawowe potrzeby życiowe
www.sxc.hu
Kwota wolna od podatku jest dużo niższa niż kwota uprawniająca do pomocy społecznej. W rezultacie państwo jedną ręką zabiera część dochodu, a drugą daje zasiłki.
Prof. Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich, zwraca uwagę ministra finansów na bardzo niską, a dodatkowo niewaloryzowaną od lat kwotę wolną od opodatkowania.
Od 2009 r., w związku z permanentnie trudną sytuacją budżetową, fiskus zabiera część dochodów przewyższających kwotę 3091 zł rocznie, czyli około 257,50 zł miesięcznie.
Nawet bardzo niewysokimi dochodami trzeba się więc podzielić z urzędem skarbowym.
– W systemie opodatkowania dochodów ludności tylko kwota wolna od podatku dochodowego stanowi ulgę o powszechnym charakterze, korzysta z niej bowiem każdy podatnik – zauważa RPO. I wskazuje, że dochody do wysokości minimum egzystencji nie powinny być opodatkowane.
Tymczasem w obecnej sytuacji osobom, którym jedną ręką zabiera się część dochodu w formie PIT, drugą daje się pomoc społeczną.
Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej jest ona kierowana do osób, które nie są zdolne zaspokoić swoich potrzeb bytowo-konsumpcyjnych na poziomie zapewniającym biologiczne przeżycie.
Progi dochodowe uprawniające do ubiegania się o świadczenia od października 2012 r. wynoszą 542 zł dla osób gospodarujących samotnie i 456 zł dla żyjących w rodzinie. Przed ich podwyższeniem wynosiły odpowiednio 477 zł i 351 zł.
Rada Ministrów (wysokość progów regulowana jest jej rozporządzeniem) przyznaje zatem, że osoby zarabiające nawet dwukrotnie więcej, niż wynosi kwota wolna od podatku, nie zdołają zaspokoić swoich potrzeb bytowych.
– Oczywiste jest, że system opodatkowania dochodów ludności nie może realizować zadań pomocy społecznej – zauważa prof. Lipowicz. Podkreśla jednak, że system ten powinien uwzględniać sytuację dochodową najuboższej części społeczeństwa, objętej ochroną socjalną.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA