fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Literatura

„Spotkać Iwaszkiewicza. Nie-biografia"

materiały prasowe
Pierwsza książka o Jarosławie Iwaszkiewiczu prezentująca teksty autorów młodego pokolenia na Big Book Festival. Nowe spojrzenie na biografię „wielkiego Iwaszkiewicza" – w poprzek przyjętym kanonom i schematom.
"Spotkać Iwaszkiewicza" to propozycja spotkania z jednym z najbardziej „rozpracowanych", a jednocześnie nieoczywistych i intrygujących twórców XX wieku, któremu warto przyglądać się wciąż od nowa. O osobistym stosunku do pisarza piszą m.in. biograf pisarza Radosław Romaniuk oraz jego prawnuczka Ludwika Włodek. Książka zapowiada i komentuje wydarzenia festiwalowe poświęcone pisarzowi.
Część 1. Migawki
Tom rozpoczynają trzy rozmowy. Z córką pisarza Marią Iwaszkiewicz Anna Król rozmawiała o literackim środowisku skupionym w latach 50. I 60. wokół kawiarni „Czytelnik", zwyczajach pisarskich ojca i chorobie matki. Wiesław Kępiński, przybrany syn Iwaszkiewiczów wraca do miejsc, w których najczęściej bywał z Iwaszkiewiczem, zdradza sekrety mody lat 50. i przypomina ulubione warszawskie ścieżki pisarza.
Śni się panu czasem Jarosław? Często śni mi się, że jadę na Stawisko, że jest niedziela. Wchodzę do domu, a tam normalnie – jest ciocia Hania, Jarosław, jacyś goście. Chodzą sobie po domu, rozmawiają. I tak się strasznie dziwię – dlaczego ludzie mówią, że oni umarli, przecież oni tu cały czas są. To chyba jakaś plotka.
(fragment tekstu)
Zofia Dzięcioł, która pracowała na Stawisku jako gosposia od 1956 roku do śmierci Iwaszkiewiczów, po raz pierwszy zdecydowała się opowiedzieć o codzienności mieszkańców Stawiska. Pozwoliła zajrzeć do szuflad i szaf, w których nadal wiszą garnitury pisarza, opowiedziała o przyzwyczajeniach i ulubionych potrawach rodziny.
Oni, proszę pani, wszystko zbierali. „Wszystko się przyda" – to było motto tego domu, jedyna odpowiedz? na wszystko. To obłęd był. „Przyda się". Niech pani zobaczy – atrament do pióra, to tez? jego. I jeszcze ta resztka wody kolońskiej. A tam niżej francuska puderniczka i pędzel do golenia. Tych pierdołów za przeproszeniem to zawsze było pełno. Bo teraz to się wszystko co niepotrzebne wyrzuca. A tutaj się wszystko zbierało, bo się przyda. Taka mania!
(fragment tekstu)
Część 2. Wielogłos
Główną część książki stanowią osobiste teksty młodego pokolenia badaczy i krytyków będące próbą zmierzenia się z pytaniem: Dlaczego Iwaszkiewicz? Wprost odpowiada na nie Radosław Romaniuk – biograf pisarza. Zwyczajnie i bez brązu „przypomina" pradziadka Ludwika Włodek, a Justyna Sobolewska przyznaje się do fascynacji lekturą „Dzienników".
Iwaszkiewicz, jaki wyłania się z tych portretów to: „Stary" - podjadający słodycze w stawiskiej kuchni, ojciec - wpadający w odwiedziny do kawiarni „Czytelnika" i prezes borykający się z napastliwością literackiego środowiska. Czasem po prostu kompan, zakochany mężczyzna, mentor i wrażliwy poeta.
Część 3. Sprawy do załatwienia
Po raz pierwszy publikowana jest nieznaną dotychczas korespondencję Jarosława Iwaszkiewicza, zgromadzoną w archiwum pisarza - m.in. z osobistym sekretarzem, szarą eminencją Stawiska – Szymonem Piotrowskim.
Mój Szymonie drogi – taki jesteś ostatnio wielki, taki inżynier, taki znawca, taki administrator, że ogarnia mnie nieśmiałość, kiedy z tobą rozmawiam i trochę zapominam języka w gębie. Pewnie to zauważyłeś (fragment tekstu). A także z przyjacielem – kompozytorem Zygmuntem Mycielskim Drogi Zygmuncie! Może Ci się przyda to palto. Ja mam inne. Ono jest ciepłe, zagraniczne i chyba dobre na Ciebie. Lepszego nie mogę... A jak z forsą? Moja bursa otwarta dla Ciebie. Na razie jutro jadę do Helsinek. To straszne. (fragment tekstu) i adwersarzem – Stefanem Kisielewskim.
Książkę przygotowała Anna Król – dyrektor Big Book Festiwalu. Autorami esejów są: Justyna Sobolewska, Ludwika Włodek, Radosław Romaniuk, Robert Papieski i Piotr Mitzner. Przedpremierowa prezentacja książki podczas Big Book Festival, 14 i 15 czerwca w Warszawie.
„Spotkać Iwaszkiewicza. Nie-biografia."
Pod redakcją Anny Król
Wilk & Król Oficyna Wydawnicza
Premiera: czerwiec 2014
Oprawa miękka, 192 str.
ISBN 978-83-935837-9-9
Wydarzenia iwaszkiewiczowskie podczas Big Book Festival:
IWASZKIEWICZ W KADRZE – kronik i dokumentów z udziałem Jarosława Iwaszkiewicza -  sobota, 14 czerwca, 17.00-18.00, ul. Krakowskie Przedmieście 87/89, schody ruchome nad trasą WZ
IWASZKIEWICZA SPRAWY OSOBISTE – maraton literacki z udziałem gwiazd - sobota, 14 czerwca, 18.00-24.00, ul. Krakowskie Przedmieście 87/89, schody ruchome nad trasą WZ
LITERACKI REPTRO-PIKNIK – spotkanie w dawnym domu pisarza – rozmowy o biografii, gry towarzyskie i piknik w stylu lat 30 z udziałem grupy rekonstrukcyjnej „Bluszcz"
Niedziela, 15 czerwca, 12.00-15.00, Stawisko, Podkowa Leśna, ul. Gołębia 1.
Big Book Festival // Duży Festiwal Książki odbędzie się w Warszawie 14 i 15 czerwca 2014 r. pod hasłem „Tyłem do przodu!". Złoży się na niego 50 wydarzeń z udziałem ponad 100 gości i kilku tysięcy uczestników. Festiwal odbywa się w budynkach oraz przestrzeni miasta, m.in.: na Dworcu Śródmieście, w Hotelu Bristol, Domu Artysty Plastyka, Pasażu Wiecha i Stawisku. Gośćmi festiwalu są w tym roku: Karl Ove Knausgard, Timur Vermes, Dorta Jagić, Wojciech Jagielski, Ignacy Karpowicz. Specjalna seria wydarzeń poświęcona zostanie Jarosławowi Iwaszkiewiczowi. Wszystkie atrakcje są otwarte. Festiwal powstaje przy wsparciu finansowym MKiDN oraz Miasta Stołecznego Warszawy. Jego organizatorem jest Fundacja „Kultura nie boli", a główną organizatorką - Anna Król, dyrektor programowa. Program: www.bigbookfestival.pl.
 
Źródło: materiały prasowe
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA