fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Adwokaci

Prokuratoria tylko? do spraw dużego kalibru

Fotorzepa, Jak Jakub Dobrzyński
?Adwokaci Skarbu Państwa stracą pewność zatrudnienia. Będą za to odciążeni od drobnych spraw, np. o odszkodowanie za przeludnienie w celi.
Ministerstwo Skarbu Państwa przygotowało ?projekt nowelizacji ustawy o Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa (PG). Resort chce, by PG zajmowała się tylko sprawami najważniejszymi z punktu widzenia państwa. Proponuje też, by radcowie byli najpierw zatrudniani na podstawie umowy o pracę, a nie mianowania.

Konieczne ?odciążenie

Prokuratoria jest przeciążona drobnymi sprawami – podkreślają autorzy projektu. W 2009 r. rozszerzono jej działalność na wszystkie sprawy przeciwko Skarbowi Państwa wpływające do sądów okręgowych, czyli takie, w których wartość przedmiotu sporu przekracza 75 tys. zł.
4,3 tys. spraw wpłynęło w 2013 r. do Prokuratorii Generalnej
W rezultacie ponad jedna trzecia spraw, którą Prokuratoria prowadzi, to sprawy osadzonych domagających się odszkodowania za przeludnienie w celach. W zeszłym roku wszczęto ich ok. 1,7 tys.
Po wejściu w życie nowelizacji takie rutynowe sprawy powinny zniknąć z PG. Zajmie się tylko tymi o wartości powyżej 300 tys. zł. Dzięki temu skupi się na najważniejszych dla państwa sprawach, co jest jej ustawowym zadaniem.
Nadał będzie mogła przejąć do prowadzenia każdą sprawę, jeżeli wymaga tego ochrona ważnych praw lub interesów Skarbu Państwa. Z kolei, gdy jej udział nie jest konieczny, może oddać do prowadzenia nawet grupę spraw.
Marcin Dziurda, były pierwszy prezes Prokuratorii, uważa, że to dobry projekt, choć ma również wątpliwości. Jego zdaniem nowy próg spraw kwalifikowanych do PG może rodzić spory proceduralne.
– Być może lepsze byłoby szersze uprawnienie PG do „oddawania" spraw właściwym ministerstwom, urzędom, tak by nie mogły, jak to jest teraz, odmawiać ich przyjęcia – rozważa.

Radca ?na próbę

Projekt przewiduje również uelastycznienie polityki kadrowej Prokuratorii. Obecnie zatrudnia ona radców wyłącznie na podstawie mianowania, które utrudnia zwalnianie. Tymczasem autorzy noweli pokazują, że nie każdy sprawdza się w roli adwokata Skarbu Państwa. Dlatego zgodnie w projektem nowy radca PG zatrudniany będzie na podstawie umowy o pracę na czas określony nie dłuższy niż trzy lata. Po tym okresie prezes PG będzie mógł go mianować, ale też może tego odmówić.
– To trafne rozwiązanie – ocenia mecenas Dziurda.
94? proc.spraw przeciwko ?Skarbowi Państwa ?wygrała Prokuratoria
Prezes PG uzyska też prawo rozwiązania stosunku pracy z radcą z przyczyn leżących po stronie Prokuratorii. Jakich? Np. z powodu zmniejszenia liczby zadań czy reorganizacji.
Ponadto projekt wprowadza stanowisko asystenta radcy PG, którym może zostać absolwent prawa.
Zdaniem adwokata Romana Nowosielskiego, który w wielu sprawach był przeciwnikiem Prokuratorii, uelastycznienie zatrudnienia zbliży status radców PG do adwokatów.
– Nam przecież klient też może wypowiedzieć zlecenie – wskazuje. Dodaje jednak, że radcowie PG są dobrze przygotowani do sprawy, znają orzecznictwo i aktualne precedensy.
– Pomaga im w tym pewnie specjalizacja, widać też, że mają wewnętrzny przepływ informacji. To twardy przeciwnik, ale nie stosuje w sporze chwytów poniżej pasa – podkreśla.
Ustawa ma wejść po ?14 dniach od ogłoszenia.
etap legislacyjny: skierowany ?do konsultacji
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA