fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konsumenci

Bez dodatkowych opłat za płatność elektroniczną

Ogólny zakaz pobierania opłat może być ustanowiony niezależnie od wybranego instrumentu płatniczego
www.sxc.hu
Można zakazać pobierania opłat od płatnika, niezależnie od wybranego sposobu płatności – orzekł unijny Trybunał Sprawiedliwości.
T-Mobile Austria, dostawca usług telefonii komórkowej w Austrii, naliczał od klientów dodatkowe opłaty w przypadku płatności poprzez bankowość elektroniczną lub za pomocą formularza płatności. Austriackie stowarzyszenie konsumentów uważa, że ta praktyka jest sprzeczna z austriacką ustawą o usługach płatniczych, która zakazuje odbiorcom płatności pobierania opłat niezależnie od wybranego instrumentu płatniczego. Zdaniem T-Mobile Austria ani ta ustawa, ani dyrektywa UE dotycząca usług płatniczych, którą ta ustawa wdrożyła nie mają do niej zastosowania, bo jest operatorem telefonii komórkowej, a nie dostawcą usług płatniczych. Austriacki sąd najwyższy zwrócił się do unijnego Trybunału Sprawiedliwości o wykładnię przepisów UE w tej sprawie.
W wyroku z 9 kwietnia 2014 r. Trybunał stwierdził, że dyrektywa wyraźnie pozwala państwom członkowskim zakazać lub ograniczyć prawo odbiorcy do pobierania opłat za korzystanie z danego instrumentu płatniczego. Dotyczy to także umowy pomiędzy operatorem telefonii komórkowej i jego klientem, których można zakwalifikować odpowiednio jako odbiorcę i płatnika w momencie, gdy otrzymują płatność albo jej dokonują. Trybunał ponadto wskazał, że ogólny zakaz pobierania opłat może być ustanowiony niezależnie od wybranego instrumentu płatniczego (sygn. C-616/11).
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA