fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Solorz: skupimy się na mediach

Rzeczpospolita
Magdalena Lemańska
Plan to pakiet kanałów, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Pomysły na dalszy rozwój Polsatu ujawnia jego właściciel Zygmunt Solorz-Żak
Rz: Najpierw poszukiwał pan inwestora dla Telewizji Polsat, teraz się okazuje, że Cyfrowy Polsat zadebiutuje na giełdzie bez emisji nowych akcji. Rynek spekuluje, że szuka pan źródeł finansowania nowego przedsięwzięcia. To prawda?
Zygmunt Solorz-Żak: Na nowe przedsięwzięcia na razie nie ma żadnych perspektyw. Inwestujemy w biznes telewizyjny i telefonię mobilną – MVNO. Mam dosyć innych branż, chcemy się skoncentrować na mediach. Produkujemy kontent i będziemy go sprzedawać do telewizji, kanałów tematycznych, Internetu i telewizji mobilnej, itd. Najważniejszy jest dziś wciąż Polsat, bo nadal ma największy zasięg. Gdyby konieczne były dalsze inwestycje, też damy sobie radę. W KRRiT są już wnioski koncesyjne dotyczące nowych kanałów tematycznych, np. Polsatu 24. Pracujemy też nad innymi kanałami.
Jakimi? Prezes Polsatu wspominał o młodzieżowym, rozrywkowym i muzycznym?
Nie ujawniamy szczegółów. W tym roku chcemy mieć platformę kanałów, które dotrą do całej widowni. Każdy będzie mógł znaleźć ulubiony program już nie w Polsacie, tylko w odrębnym, 24-godzinnym kanale tematycznym. Polsat 24 ruszy, gdy tylko dostaniemy koncesję. Przeprowadzamy nabór ludzi, powstaje studio newsowe, kupiliśmy helikopter, który zaczniemy wykorzystywać na jesieni przy produkcji materiałów do „Wydarzeń” i Polsatu 24.
A co z debiutem Cyfrowego Polsatu na giełdzie?
Jesteśmy gotowi, wystartujemy wówczas, gdy rynki się ustabilizują. Na pewno nie sprzedamy poprzez giełdę większościowego pakietu.Czy po zerwaniu rozmów z Axelem Springerem rozważa pan jeszcze możliwość wpuszczenia inwestora do Telewizji Polsat?Nigdy nie można w interesach powiedzieć, że na pewno nie. Zobaczymy. Na razie o tym jednak nie myślimy.
Nadal planuje pan wprowadzenie tej spółki na giełdę?
Niczego nie planujemy. Priorytetem jest teraz rozwój Polsatu i Cyfrowego Polsatu. Wiemy, że stacje ogólnopolskie będą traciły swoje udziały w rynku, ponieważ powstaje dużo tych tematycznych. Kiedyś tego rodzaju kanały zaczynaliśmy tworzyć jako pierwsi, ale wtedy było na nie za wcześnie, teraz trzeba do tego zadania wrócić.
Myślał pan o inwestowaniu w media poza Polską? Na przykład na Ukrainie? To teraz kierunek, w którym są zwrócone oczy wielu inwestorów medialnych.
Zastanawiamy się, choć mamy złe doświadczenia, jeśli chodzi o inwestycje w innych krajach. W takie projekty trzeba się mocno zaangażować, a trudno jest je nadzorować, nie będąc na miejscu.
Na rynku nie milkną pogłoski, że Polsat wciąż myśli o Agorze.
Żadnych rozmów w tej sprawie nie prowadzę i trudno mi się na ten temat wypowiadać. Jak będzie jakaś oferta, to wtedy może będziemy rozmawiać.
Gdzie Polacy obejrzą Euro 2008?
Na pewno w Cyfrowym Polsacie, jedynej platformie, dzięki której Polacy obejrzą wszystkie mecze. I to w wysokiej rozdzielczości. W Telewizji Polsat będzie mniej więcej połowa z nich.
Jest jeszcze możliwość załagodzenia sporu z TVP o nadawanie relacji z mistrzostw? Kupili od was prawa do nadawania meczów reprezentacji czy nie?
Jeżeli ktoś nie chce współpracować, to się go do tego nie zmusi. TVP nie chce zrealizować zawartej z nami umowy.
Polsat naprawdę skieruje w tej sprawie wniosek do sądu?
Pracują nad tym prawnicy i jeżeli uznają, że jest to jedyna droga, być może tak się stanie. Nie chciałbym o tym dzisiaj przesądzać. Do mistrzostw zostało mało czasu i po świętach zostanie podjęta decyzja w tej sprawie.
A co z innymi pana przedsięwzięciami? Czy Zespół Elektrowni PAK prowadzi z resortem skarbu rozmowy o prywatyzacji?
Zostały przełożone, zobaczymy po świętach. W tej chwili w Elektrimie jest zarządca, który podejmuje wszelkie decyzje. Kiedy proponowaliśmy MSP wykonanie umowy prywatyzacyjnej jeszcze za poprzedniego rządu, minister skarbu nie chciał tam Elektrimu jako inwestora, więc czekaliśmy, bo chcieliśmy się dowiedzieć, jakie ma plany: czy np. chce sprzedać swoje udziały w PAK. Jestem dumny z tego, że mimo tak trudnej sytuacji w PAK blok w Pątnowie II został wybudowany i w tej chwili produkuje energię.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA