fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Rolnicy z UE mogą zastopować porozumienie o Wolnym Handlu z USA

Unijni rolnicy są zaniepokojeni skutkami porozumienia handlowego z Kanadą i możliwymi efektami tego rodzaju porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi, jakie jest przygotowywane.
Po podpisaniu porozumienia UE z Kanadą i przyznaniu większego dostępu do rynku na kontynencie dla wołowiny i wieprzowiny właśnie z Kanady unijni rolnicy protestują przeciwko dalszym ustępstwom wobec partnerów z za oceanu.
Albert Jan Maat, Przewodniczący COPA (największego w UE Komitetu zrzeszającego ponad 13 milionów rolników w związkach zawodowych) w specjalnym oświadczeniu stwierdził jednoznacznie m.in.: „Nie możemy iść na dodatkowe ustępstwa w nadchodzących negocjacjach handlowych z innymi partnerami. (...) Co więcej, należy zagwarantować, że partnerzy handlowi uszanują wysokie normy produkcji i jakości stosowane w UE, takie jak oznaczenia geograficzne, oraz nie będą stosować stymulatorów wzrostu w produkcji mięsnej, gdyż są one zakazane w UE".
Jego zdaniem dobrą rekompensatą za ustępstwa w sprawie mięsa mogłyby być korzystne warunki w dostępie do rynków w Ameryce Północnej dla produktów mleczarskich z UE.
Tak ostre stanowisko popierają także przedstawiciele Polski w unijnych organizacjach sektora rolnego. Jerzy Chróśkowski, Przewodniczący NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych, który reprezentuje Polskę w COPA – COGECA i jest jej wiceprzewodniczącym (zrzeszającej w UE rolnicze związki i organizacje, w tym spółdzielców) także bardzo ostro stawia sprawę negocjacji i umowy handlowej z USA.
- Negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi będą bardzo ważne i bardzo trudne. Kolejne odbędą się już w lutym przyszłego roku. Musimy być do nich dobrze przygotowani, aby ochronić nasz rynek, zagwarantować rolnikom z Unii Europejskiej czyli także z Polski dostęp do runku za oceanem i przygotować dobre techniczne zasady współpracy żeby nie stracić na tym – uważa Chróścikowski.
Jego zdaniem jedną z istotniejszych kwestii jaka będzie wtedy poruszana to sprawa dostępu do rynku w UE produktów z GMO oraz kwestie technicznych i szczegółowych przepisów w ewentualnej umowie.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA