fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Ks. Lemański przegrywa w Watykanie

Ks. Wojciech Lemański
Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski KS Krzysztof Skłodowski
Watykan odrzucił kolejne odwołanie ks. Wojciecha Lemańskiego. Kongregacja ds. Duchowieństwa stwierdziła, że zasadne było jego usunięcie z urzędu proboszcza w Jasienicy.
Kongregacja uznała, że usuwając w lipcu 2013 r. ks. Wojciecha Lemańskiego z probostwa w Jasienicy arcybiskup Henryk Hoser postąpił słusznie.
W uzasadnieniu decyzji, którą zamieszczono na stronach diecezji warszawsko-praskiej czytamy m.in., że Kongregacja stwierdziła, iż ks. Lemański okazał "brak szacunku i posłuszeństwa biskupowi diecezjalnemu oraz nauczaniu biskupów w Polsce w kwestiach bioetycznych". Zauważono także, że poglądy księdza Lemańskiego nie spełniają wymógw prawa i przynoszą poważną szkodę i zamieszanie we wspólnocie Kościoła. Tym samym Watykan potwierdził decyzję abpa Hosera o usunięciu księdza Lemańskiego z urzędu proboszcza.
Kilka tygodni temu Watykan odrzucił inne odwołanie się ks. Lemańskiego od decyzji arcybiskupa Hosera. Chodziło o nałożony na niego zakaz wypowiadania się w mediach.
Ksiądz Wojciech Lemański został usunięty z Jasienicy po tym jak wszedł w ostry konflikt ze swoim biskupem. Przepychanka między duchownymi trwała niemal dwa miesiące. Ksiądz Lemański publicznie podważał decyzje biskupa w licznych wywiadach i wypowiedziach w telewizji. W końcu 5 lipca abp Henryk Hoser wydał dekret pozbawiający ks. Lemańskiego funkcji proboszcza. Nakazał mu opuszczenie Jasienicy i zamieszkanie w domu dla księży emerytów.
 
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA