fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Polacy narodem pesymistów

Bloomberg
Jesteśmy za to bezstresowymi materialistami. Tak wynika z badania, przeprowadzonego przez globalny instytut Ipsos w 20 krajach.
Aż 39 proc. Polaków uważa, że "mój sukces mierzy się poprzez rzeczy, jakie posiadam". Tak samo uważa średnio 34 proc. wszystkich badanych.
Polacy nie są jednak największymi materialistami. Nieco wyprzedzają nas Koreańczycy Płd. i Brazylijczycy. Zdecydowanie częściej na swój życiowy sukces poprzez stan posiadania patrzą Turcy i mieszkańcy Indii. Wszystkich jednak na głowę biją Chińczycy - tu aż 71 proc. badanych uznało, że sukces życiowy jest mierzony sukcesem materialnym.
Okazuje się jednak, że mimo materialistycznego podejścia do życia jesteśmy jednocześnie bardziej zrelaksowani. Jedynie 42 proc. Polaków (4 pkt. poniżej średniej) czuje się pod presją, by odnieść w życiu sukces i zarabiać więcej pieniędzy. W Chinach, Rosji, Indiach i RPA naciskanych w ten sposób przez otoczenie czuje się ponad 60 proc. osób.
Badanie potwierdza natomiast, że jesteśmy totalnymi pesymistami. Zaledwie 19 proc. Polaków optymistycznie patrzy na przyszłość Polski w nadchodzącym roku. Średnia z 20 krajów to 32 proc. Największymi optymistami są mieszkańcy Indii - to jedyny kraj, gdzie optymistycznie na 2014 rok patrzy ponad połowa badanych.
Całe badanie można obejrzeć tutaj.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA