fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Zwiększenia ograniczeń w stosowaniu biopaliw z roślin uprawnych zatrzymane

Przedstawiciele państw UE (ministrowie ds. energii) odrzucili propozycje Prezydencji Litwy dotyczącą zwiększenia ograniczeń w stosowaniu biopaliw z roślin uprawnych.
Zgodnie z nią oraz propozycjami komisji ds. środowiska w Parlamencie Europejskim próbowano wprowadzić zapisy ograniczające stosowanie biopaliw produkowanych z roślin uprawnych z 10 proc. do 7 proc.
Według pierwotnych regulacji w unijnych dokumentach do 2020 roku na terenie WE można wykorzystywać w transporcie drogowym do 10 procent paliw z odnawialnych źródeł energii czyli biopaliw, właśnie z roślin uprawnych.
Tak też pozostanie, bo propozycję Litwy wprowadzające większe restrykcje odrzuciło siedem państw, w tym Polska.
Największa w UE organizacja rolnicza COPA – COGECA (zrzeszająca rolników, związkowców, spółdzielców) bardzo stanowczo sprzeciwiała się zaostrzeniu przepisów w tej sprawie.
COPA – COGECA zrzeszająca kilkanaście milionów rolników i kilkadziesiąt tysięcy organizacji rolniczych informowała, że może to doprowadzić do utraty pracy tym sektorze rolnictwa nawet 200 tysięcy osób.
Także przedstawiciele organizacji rolniczych z Polski w tym gremium protestowali przeciwko propozycji Litwy.
Wiktor Szmulewicz, Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych podkreślał, że wprowadzenie propozycji Litwy spowoduje bankructwo wielu rolników, którzy nie tylko zainwestowali w ten sektor, ale brali także kredyty na jego rozwój.
Szmulewicz zaznacza także, iż na tym nie kończy się walka o limity na stosowanie biopaliwa z roślin uprawnych bowiem są propozycje, aby ograniczyć jego stosowanie nawet do 5 proc.
To jego zdaniem ewidentnie doprowadzi do ruiny nie tylko wielu rolników z tej branży, ale też wiele przedsiębiorstw.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA