fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Kolejna fala podwyżek opłat za użytkowanie

Co roku inna grupa użytkowników wieczystych otrzymuje podwyżkę.
www.sxc.hu
Duże miasta, np. Warszawa, Lublin, Kraków, podwyższają opłaty za użytkowanie wieczyste. Małe miasta oszczędzają swoich mieszkańców.
Pod koniec roku część właścicieli mieszkań i domów dostaje pismo z nową, zwykle wyższą opłatą za użytkowanie wieczyste. W tym roku nie jest lepiej. Można już powiedzieć, że podwyżki stały się regułą.

Ropa na Mokotowie

– Zastanawiam się, czy na warszawskim Mokotowie nie odkryto przypadkiem ostatnio złoża ropy naftowej albo żyły złota – zauważa ironicznie czytelniczka z Warszawy.
Właśnie otrzymała pismo z podwyżką rocznej opłaty za użytkowanie wieczyste z 700 zł na 2 tys. zł. Połowę tej kwoty to opłata za kilka metrów miejsca postojowego w garażu podziemnym pod budynkiem.
1571 współużytkowników wieczystych w Lublinie mieszkających w blokach dostanie podwyżkę
Ciekawe, jakim cudem aż o tyle wzrosła wartość gruntu pod moim blokiem, skoro na rynku nieruchomości stagnacja – zastanawia się mieszkanka Warszawy.
Z danych zebranych przez „Rzeczpospolitą" wynika, że w innych dużych miastach nie jest lepiej. – W tej chwili podwyżki opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste to dla nas jeden z większych problemów, musimy bowiem podnosić opłaty za mieszkanie – mówi Michał Tokłowicz, wiceprezes Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. W ubiegłym roku objęły one 17 bloków, w tym 25. Wysokie podwyżki miasto musi rozłożyć na trzy raty, ale to mała pociecha, gdy opłaty rosną nawet o tysiąc procent. Ustawa o gospodarce nieruchomościami pozwala na aktualizację opłat za użytkowanie raz na trzy lata. Większość miast nie podnosi jednak wszystkim opłat tak często. Zazwyczaj robi to co pięć, a czasami dziesięć lat, w stosunku do wybranych nieruchomości. W efekcie co roku inna grupa użytkowników dostaje pismo z wypowiedzeniem stawki i propozycją nowej, zwykle znacznie wyższej. Dla miast jest to bowiem świetny sposób na zasilenie pustej kasy. Większość tonie bowiem w długach.

Kiepski sposób

W tym roku w dzielnicy Mokotów, w której mieszka nasza czytelniczka, podwyżkę otrzyma co dziesiąty użytkownik wieczysty. W całej Polsce będą ich w sumie tysiące.
– Od nowego roku w Lublinie opłaty wzrosną o ok. 120 proc. dla 1571 współużytkowników mieszkających w blokach i od 300 proc. do 1000 proc. dla 47 właścicieli domów jednorodzinnych – tłumaczy Joanna Bobowska z Urzędu Miasta w Lublinie.
120 proc.  wyniesie wzrost opłat w lubelskich blokach. Podwyżka będzie rozłożona na trzy raty
W Krakowie wypowiedzenia dostało już 8 tys. właścicieli mieszkań i lokali użytkowych w budynkach stojących na gruntach komunalnych. Dalsze 792 pisma z podwyżkami dostali użytkownicy gruntów Skarbu Państwa. W Białymstoku aktualizacja obejmie 3000 współużytkowników wieczystych. Będą zawierać podwyżki rzędu 20–30 proc. Poznań każdego roku aktualizuje część opłaty . Podwyżki obejmują nawet 8 tys. współużytkowników. W tej regule jest jednak wyjątek. Okazuje się, że opłat rocznych nie podnoszą mniejsze miasta, np. Legionowo. Józefów czy Płock. Jednocześnie z danych miast wynika, że coraz więcej użytkowników wieczystych nie płaci. Długi z tego tytułu idą w miliony złotych. Niektórzy z tego powodu tracą działki i mieszkania. Rekord bije Warszawa. Użytkownicy zalegają jej już 143 mln zł. W Łodzi jest to ponad 40 mln zł, w Krakowie prawie 14 mln zł, w Lublinie mniej więcej pół miliona złotych.

Nieskuteczne odwołanie

Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami podwyżki opłat można zakwestinować w samorzadowym kolegium odwoławczym.
47 właścicieli domów jednorodzinnych w Lublinie będzie musiało płacić wyższe stawki
Zdaniem prezesa Michała Tokłowicza niewiele to daje.
– Rok temu udało się nam wywalczyć wprawdzie obniżkę, ale niestety niewielką – wyjaśnia. Coraz więcej jednak użytkowników wieczystych chce wystąpić z wnioskiem do miasta o obniżenie rocznej opłaty. Wśród nich jest Poznańska Spółdzielnia Mieszkaniowa.
– W przyszłym roku mija trzy lata od aktualizacji prawa użytkowania wieczystego pod częścią działek – mówi prezes Tokłowicz. – Szykujemy już wniosek do miasta o obniżenie opłat. Przecież obecnie wartość gruntu nie rośnie, ale raczej spada. Chcemy więc obniżenia opłat za użytkowanie wieczyste.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA