fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Pamięć genetyczna

Rodzice w genach przekazali potomstwu niechęć do określonego zapachu.
123RF
Zaskakujące rezultaty eksperymentów na zwierzętach. Pamięć, wyuczone zachowania i doświadczenia można przekazywać w DNA następnym pokoleniom.
Niemiłe, traumatyczne, doświadczenia zapisują się w naszym materiale genetycznym — odkryli naukowcy z Wydziału Medycznego Emory University. Nieoczekiwane rezultaty ich badań na zwierzętach rzucają nowe światło na przyczyny fobii i stanów lękowych.
Jak opisuje amerykański zespół na łamach „Nature Neuroscience" najpierw wykonano prosty eksperyment. Laboratoryjne myszy wyuczono, że zapach kwitnącej wiśni wiąże się z nieprzyjemnymi doznaniami. W rezultacie wystraszone zwierzęta po prostu omijały źródło tego zapachu.
Ale co było niespodzianką ich zupełnie zdrowe potomstwo również obawiało się wiśni. To zaskoczyło badaczy, bowiem zadbali o to, by małe myszki nigdy nie miały kontaktu z tym zapachem. Skąd zatem ich strach?
Analiza fragmentów mysiego DNA pokazała, że szczególnie aktywne były u nich geny odpowiedzialne za rozróżnianie zapachów. Naukowcy zidentyfikowali również zmiany w budowie mózgu odzwierciedlające tę wrażliwość.
Zdaniem badaczy to dowód na to, że otoczenie może wpływać na konstrukcję genetyczną żywych organizmów. A ta jest przekazywana następnym pokoleniom. — Nie ma żadnych wątpliwości, że to co dzieje się w komórce jajowej i plemniku wpływa na kolejne generacje — podkreśla w rozmowie z BBC dr Brin Dias, który nadzorował te badania.
„Doświadczenia rodzica, na długo przed poczęciem, znacząco wpływają na strukturę i funkcje systemu nerwowego kolejnych pokoleń" — napisali naukowcy. Ale nawet oni nie wiedzą, jaki jest mechanizm zapisywania „wiedzy" w DNA. Podejrzewają, że cząsteczki pobudzające powonienie przedostają się do krwi i wpływają na produkcję plemników, albo mózg wysyła sygnały zmieniające zapis genetyczny. Jak to dokładnie miałoby działać — nie wiedzą.
Według prof. Marcusa Pembrey'a z University College London to istotny dowód na to, że wspomnienia i doświadczenia mogą być przekazywane potomstwu również w formie zapisu w DNA. Jego zdaniem ma to ogromne znaczenie dla zrozumienia przyczyn fobii u ludzi. Nawet więcej: — Podejrzewam, że nie zrozumiemy wzrostu liczby przypadków chorób psychiatrycznych, ale też otyłości, cukrzycy, czy innych zaburzeń metabolicznych bez spojrzenia kilka pokoleń wstecz — przekonuje prof. Pembrey.
—bbc
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA