fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wiadomości

Ludowcy myślą nad referendum

Piotr Zgorzelski
Fotorzepa, Rafał Guz Rafał Guz
PSL skłania się do odrzucenia wniosku o referendum w sprawie sześciolatków i chce wprowadzić dyscyplinę głosowania w tej sprawie – dowiedziała się „Rz".
Posłowie PSL od kilku dni prowadzą konsultacje przed głosowaniem nad referendum. Z naszych informacji wynika, że zdania są podzielone, ale większość posłów skłania się ku zablokowaniu plebiscytu. Ludowcy mają wiele argumentów na uzasadnienie tego stanowiska.
Senator Andżelika Możdżanowska wylicza, że samorządy wydały już wiele pieniędzy na dostosowanie szkół na przyjęcie sześciolatków. – I często odbyło się to kosztem innych inwestycji – zaznacza. – Poza tym nasze dzieci na tle Europy stoją w miejscu, bo zaczynają naukę dużo później.
Poseł Piotr Zgorzelski dodaje, że gdyby referendum doszło do skutku, to i tak będzie nieważne, bo nie pójdzie do niego 50 proc. obywateli.
– Wyborcy zostali zmanipulowani, bo sądzą, że w tym referendum chodzi tylko o sześciolatki, a pytania dotyczą całego systemu edukacji – mówi. – Gdyby Polacy poparli wszystkie postulaty z referendum, to system edukacji zostałby zrujnowany – przekonuje.
Innego zdania jest Eugeniusz Kłopotek. Już w ubiegłym tygodniu zadeklarował, że poprze referendum. Wczoraj w rozmowie z „Rz" podtrzymał to stanowisko, argumentując, że jeżeli reforma edukacyjna jest taka dobra jak twierdzi minister edukacji Krystyna Szumilas, to Polacy na pewno ją poprą.
– Dlaczego mamy odrzucić referendum, którego chce milion obywateli? Bo PO tak chce? – pyta Kłopotek. – Musimy zacząć myśleć o własnych interesach, bo w ostatnich dwóch sondażach znaleźliśmy się pod progiem wyborczym.
Kłopotek dodaje, że dyscyplina klubowa nie skłoni go do zmiany zdania. – Mam za sobą poparcie organizacji wojewódzkiej – zaznacza. – A jeżeli partia nałoży dyscyplinę w tej sprawie, to popełni błąd.
Dyscyplina w PSL nie oznacza, że wniosek o referendum zgodnie z wolą PO zostanie odrzucony, bo pomysł popiera cała opozycja, a przewaga koalicji stopniała ostatnio do jednego głosu.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA