fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Cezary Poniatowski zwycięzcą Konkurs Gepperta

Główna nagroda 11. Konkursu Gepperta - Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i 30 tysięcy złotych – została wręczona Cezaremu Poniatowskiemu.
BWA Wrocław
Międzynarodowe jury 11. edycji Konkursu Gepperta uznało, że najlepiej rokującym młodym polskim malarzem jest Cezary Poniatowski
W tegorocznym Konkursie Gepperta zmierzyło się z sobą 25 debiutantów. Artyści zaprezentowali dzieła, które przybrały najróżniejsze formy, od klasycznego malarstwa poprzez prace wykorzystujące video art, instalacje, czy elementy trójwymiarowe. Laureatów wyłoniło, po raz pierwszy w historii konkursu, międzynarodowe jury złożone z ekspertów, kuratorów i dyrektorów instytucji kulturalnych z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Czech i Litwy. – Werdykt był jednogłośny, mimo że jury pochodzi z różnych ośrodków artystycznych. Nie mieliśmy problemu z wyborem najlepszych prac, zaś sam poziom konkursu był bardzo wysoki. Młodzi polscy artyści mają w sobie duży potencjał, czerpią z różnych tradycji oraz środków wyrazu – podczas uroczystej gali, kiedy wyłoniono zwycięzców, mówił Cedar Lewisohn, przewodniczący kapituły konkursu. Zobacz galerię zdjęć
Główna nagroda 11. Konkursu Gepperta - Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i 30 tysięcy złotych – została wręczona Cezaremu Poniatowskiemu. Praca urodzonego w 1987 roku w Olsztynie artysty, składa się z czterech powiązanych ze sobą obrazów. Wszystkie są oszczędne w formie, ograniczone do czerni i bieli oraz odcieni szarości. - Malarstwo Cezarego Poniatowskiego jest niezwykle dojrzałe. Świadomie redukuje on środki wyrazu. Jego prace są kaligraficzne, graficzne a czasami „rzeźbiarskie". Przypominają przypadkowo powstałe plamy na murze lub graffiti.- uzasadniała wybór jury Alicja Klimczak-Dobrzaniecka, współkuratorka Konkursu Gepperta.
Nagrodę Prezydenta Wrocławia zdobyła Justyna Kisielewska za pracę „Obrazowanie".  Artystka prezentowała już swoje dzieła w Warszawie, Poznaniu czy w norweskim Kabelvag. Jej pracę cechuje interesujące użycie materiału, mające być może coś z alchemii. Obraz  skłonił jury  do postawienia pytań o rolę malarstwa. Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego przypadła z kolei Łukaszowi Stokłosie, który odtwarza na płótnie, inspirowane filmami kostiumowymi, francuskie salony sprzed lat i ma na koncie już kilka wystaw.
Szczęsny Szuwar został uhonorowany Nagrodą Rektora Akademii Sztuk Pięknych za akryle malowane temperą jajeczną. Jego obrazy przyjmują formy mające szczególne znaczenia w polskiej kulturze. Nagrodę Dyrektora BWA Wrocław zdobyła Beata Rojek za wybitne użycie koloru, wyróżniające się na tle całej wystawy. Jej prace mają niezwykłą energię, dzięki której jury zdecydowało się nagrodzić artystkę aktywną również w obszarze street artu.
Martyna Ścibior została wyróżniona Nagrodą Tillberg Design za prace inspirowane lubelskim folklorem. Jury doceniło nawiązania do sztuki ludowej i sposób w jaki artystka przetwarza tradycyjne techniki malarskie. Łączna suma nagród wręczonych w konkursie debiutującym malarzom to 57, 500 zł.
Konkurs Gepperta ma długą i bogatą tradycję. Od 1989 roku wydobywa na światło dzienne młodych, utalentowanych twórców, wkraczających dopiero na rynek sztuki. W przeszłości swoje prace prezentowali tutaj m.in. Wilhelm Sasnal, Zbigniew Rogalski, Grzegorz Sztwiertnia czy Laura Pawela.
Wystawę prac artystów, którzy wzięli udział w 11. Konkursie Gepperta będzie można oglądać w Galerii  Awangarda BWA Wrocław do 24 listopada.
Laureaci 11. Konkursu Gepperta
Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – 30 000 PLN Cezary Poniatowski
Nagroda Prezydenta Wrocławia – 7500 PLN
Justyna Kisielewska
Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego – 5000 PLN
Łukasz Stokłosa
Nagroda Rektora Akademii Sztuk Pięknych - 5000 PLN
Szczęsny Szuwar
Nagroda Dyrektora BWA Wrocław – 5000 PLN
Beata Rojek
Nagroda Tillberg Design – 5000 PLN
Martyna Ścibior
Źródło: materiały prasowe
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA