fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Jest porozumienie w sprawie kwot połowowych na Bałtyku

Unijni ministrowie porozumieli się w sprawie limitów połowowych na Bałtyku na 2014 rok. Polscy rybacy będą mogli wyłowić ponad 30 tys. ton śledzi, ponad 19 tys. ton dorszy oraz ponad 70 tys. ton szprota.
Dla Polski kwoty połowowe na przyszły rok to dokładnie 2570 ton śledzi z zachodniego stada, 28 tys. 85 ton śledzi w centralnej części Morza Bałtyckiego, 17 tys. 440 ton dorszy ze wschodniego stada i 1990 ton dorszy z zachodniego stada. Ponadto polscy rybacy będą mogli złowić 511 ton gładzicy, 70 tys. 456 ton szprot i 6700 sztuk łososi.
Zwiększone względem 2013 r. zostały całkowite dopuszczalne połowy w UE wschodniego stada dorsza (o 7 proc.) oraz stad śledzia w centralnej części Morza Bałtyckiego (o 25 proc.).
Ograniczone w stosunku do 2013 roku zostały połowy śledzi z zachodniego stada (o 23 proc.), dorszy z zachodniego stada (o 15 proc.), szprot (o 4 proc.) i łososi w głównym basenie Morza Bałtyckiego (o 2 proc.) oraz łososi w Zatoce Fińskiej (o 15 proc.).
Jak poinformowała w komunikacie litewska prezydencja, w celu uniknięcia wysokich wahań w kwotach z roku na rok, ministrowie postanowili zwiększyć kwoty dla dwóch stad śledzi w mniejszym stopniu niż proponowała Komisja Europejska. Prezydencja zaznaczyła, że kwoty opierają się na opiniach naukowych dotyczących zrównoważonych połowów.
"To odpowiedzialna i zrównoważona decyzja, dzięki której w 2014 roku utrzymana zostanie maksymalna wielkość połowów zapewniająca odradzanie się stad czterech gatunków bałtyckich (dorszy z wschodniego stada, śledzi z Zatoki Botnickiej, śledzi z Zatoki Ryskiej i śledzi w centralnej części Morza Bałtyckiego), a połowy śledzi z zachodniego stada i szprota będą na poziomie, dzięki któremu ten cel zostanie osiągnięty do 2015 roku" - oświadczył litewski minister rolnictwa Vigilijus Jukna.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA