fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budowa i remont

Sprzedaż cementu w Polsce zaczęła rosnąć

Sprzedaż cementu w Polsce wzrosła we wrześniu br. o 1,1 proc. rok do roku - wynika z danych Stowarzyszenia Producentów Cementu. To oznacza stabilizację w tej branży, a odbicia należy się spodziewać w drugim kwartale przyszłego roku.
Według informacji Stowarzyszenia Producentów Cementu, sprzedaż cementu we wrześniu br. wzrosła o 1,1 proc. wobec września 2012 r. i wyniosła ponad 1 mln 560 tys. ton. Od stycznia do września br. cementownie w Polsce sprzedały ponad 10 mln 618 tys. ton. To oznacza spadek o 13,5 proc. wobec tego samego okresu rok wcześniej.
Z szacunków Stowarzyszenia wynika ponadto, że produkcja cementu we wrześniu rdr spadła o 1,1 proc. do 1 mln 615,8 tys. ton, a w okresie od stycznia do września spadła w porównaniu z tym samym okresem ub.r. o ponad 13 proc., do 10 mln 709 tys. ton.
Przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu Andrzej Ptak powiedział PAP, że trochę lepsza we wrześniu sprzedaż cementu niż rok wcześniej potwierdza, że sprzedaż tego surowca w drugiej połowie roku powinna być co najmniej na takim samym poziomie, jak w 2012 roku.
Ptak ocenił, że można mówić o stabilizacji w tej branży, choć koniunktura w budownictwie nie jest najlepsza. Przewodniczący spodziewa się, że czwarty kwartał tego roku powinien być lepszy niż w 2012 roku. "Odbicie w tym sektorze może nastąpić w drugim kwartale 2014 roku" - dodał.
W Polsce działa 13 zakładów cementowych, należących do 9 międzynarodowych grup.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA