fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Krzysztof Lisek szefem misji UE na wybory Gruzji

Krzysztof Lisek
Fotorzepa, Kuba Kamiński Kuba Kamiński
Paweł Majewski
Krzysztof Lisek, został dziś wybrany szefem misji obserwacyjnej na wybory prezydenckie w Gruzji - dowiedziała się rp.pl
Wybory odbędą się w ostatni piątek października.
Wybory są dla Gruzji przełomowe. O kolejną kadencję nie może ubiegać się obecny prezydent Micheil Saakaszwili, który w 2004 r. przejął władzę w wyniku pokojowej rewolucji. W zeszłym roku jego ugrupowanie straciło władzę w parlamencie na rzecz koalicji Gruzińskie Marzenie, którą kieruje związany z Rosją miliarder Bidzina Iwaniszwili.
Wspierany przez Saakaszwilego David Barkadze i Giorgi Margwelaszwili z partii premiera Iwaniszwilego są głównymi kontrkandydatami. Następca Saakszwilego nie będzie miał jednak tak silnej pozycji jak on. Gruzińskie Marzenie zmienia system polityczny Gruzji w stronę modelu parlamentarno-gabinetowego, zamiast prezydenckiego.
Lisek jest stałym sprawozdawcą PE do spraw Gruzji. Angażuje się w mediację między stronami bardzo brutalnego, po przejęciu władzy przez Iwaniszwilego, sporu politycznego.
- Ważne jest, że Parlament Europejski, obok innych organizacji międzynarodowych, wysyła swoją misję obserwacyjną wyborów prezydenckich w Gruzji.  Jest to szczególnie istotne w przededniu parafowania umowy stowarzyszeniowej Gruzji z Unią Europejską do której prawdopodobnie dojdzie na szczycie UE w Wilnie - komentuje Lisek.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA