fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Prognoza wzrostu PKB Polski w 2014 w górę do 3,1 proc.

Bloomberg
Citi podwyższył prognozę wzrostu Produktu Krajowego Brutto (PKB) Polski w 2014 roku do 3,1 z 2,8 procent z powodu ostatnich danych oraz proponowanych przez rząd zmian w systemie emerytalnym, podał bank w czwartkowym raporcie.
- Już przez pewien czas nasze prognozy mówiące o wzroście PKB w 2014 r. w tempie 2,8 proc. były bardziej optymistyczne od oczekiwań rynku, ale biorąc pod uwagę ostatnie dane oraz lepszą sytuację fiskalną (z powodu zmian w systemie emerytalnym), są szanse na szybsze tempo wzrostu - czytamy w opublikowanym raporcie.
Na początku września rząd zapowiedział, że zabroni Otwartym Funduszom Emerytalnym (OFE) inwestycji w obligacje, przeniesie je do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i wprowadzi dobrowolność udziału w OFE. Zmiany w systemie emerytalnym, które mają wejść w życie w przyszłym roku, pozwolą obniżyć deficyt sektora finansów publicznych liczony według unijnej metodologii o pół procent PKB. I wykorzystać środki unijne dla wsparcia wzrostu PKB.
- Wprowadzona zostanie nowa reguła wydatkowa, która da rządowi większą elastyczność we wspieraniu wzrostu. Biorąc te czynniki pod uwagę, spodziewamy się, że w 2014 roku wzrost PKB Polski wyniesie 3,1 proc. - napisali analitycy banku.
Analitycy banku są także zdania, że stopy procentowe w Polsce pozostaną bez zmian przez pierwsze półrocze 2014, a cykl podwyżek najprawdopodobniej zacznie się w lipcu przyszłego roku.
- Wcześniej byliśmy zdania, że zacieśnienie polityki pieniężnej może zacząć się z opóźnieniem, lecz teraz to ryzyko jest mniejsze - napisali analitycy banku.
Analitycy Citi nie są pierwszymi, którzy zdecydowali się zrewidować swoje prognozy dla Polski na plus. Pod koniec ubiegłego miesiąca na swoją predykcję podniósł bank HSBC. W ocenie ekspertów brytyjskiego banku w przyszłym roku Polska gospodarka urośnie o 2,6 proc., a nie jak wcześniej wskazywali 2,3 proc. Weryfikację prognozy tłumaczono wprowadzanymi zmianami w polityce fiskalnej.
- Realizuje się nasz scenariusz stopniowego ożywienia gospodarczego począwszy od drugiej połowy roku – tłumaczyła w komentarzu Agata Urbańska, ekonomistka ds. Europy Środkowo-Wschodniej w HSBC. - Podnosimy naszą prognozę wzrostu polskiego PKB w 2014 roku, aby uwzględnić zmiany w polityce fiskalnej. Polska nadal musi ograniczać deficyt budżetowy w przyszłym roku, ale zamiast na planowanych cięciach wydatków na inwestycje, będzie polegała na oszczędnościach wygenerowanych przez reformę systemu emerytalnego – dodała.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA