fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Kursy ateizmu w irlandzkich szkołach

Flickr
Szesnaście tysięcy uczniów w irlandzkich niewyznaniowych szkołach podstawowych będzie miało w programie nauczania kurs ateizmu, jako część "Wprowadzenia do etyki i systemów wierzeń".
Tym samym irlandzcy ateiści zapewnili sobie prawo do nauczania w szkołach, że Bóg nie istnieje.
Pierwszy w historii irlandzkiej edukacji program nauki ateizmu został opracowany przez organizację Atheist Ireland i będzie prowadzony w systemie, który jest tradycyjnie zdominowany przez Kościół katolicki.
W programie nauki ateizmu znajdą się prace Richarda Dawkinsa, który zresztą gorąco wspiera działania Atheist Ireland. Dzieci przeczytają prace tego autora dla nich specjalnie napisane, w tym książkę "Magia rzeczywistości. Skąd wiemy, co jest prawdziwe".
Współzałożyciel Atheist Ireland Michael Nugent podkreślił, że wszyscy uczniowie szkół podstawowych, w tym także 93 procent populacji, która uczęszcza do szkół  prowadzonych przez Kościół katolicki,  będzie mogła uzyskać ostęp do kursu ateizmu w Internecie lub pobierając aplikację na smartfony. Zapowiedział także, że kursy te będą reklamowane i oferowane wszystkim rodzicom dzieci w szkołach podstawowych w kraju.
- Kurs będzie się składał z dziesięciu modułów, trwających od 30 do 40 minut, dostosowanych do wieku dzieci od czterech lat wzwyż. To konieczne, gdyż irlandzki system edukacji od zbyt dawna jest całkowicie poddany religijnej indoktrynacji - stwierdził Nugent. - Jeśli rodzice, których dzieci uczą się w szkołach kontrolowanych przez Kościół, będą chcieli, mogą wykorzystać nasz kurs jako alternatywę - dodał.
W Irlandii, od chwili powstania republiki, Kościół katolicki kontroluje 93 procent spośród 3200 szkół podstawowych.  Najwyższa władza w takiej szkole pozostaje w rękach miejscowego biskupa.
Wykład Richarda Dawkinsa w Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley
Źródło: guardian.co.uk
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA