fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

GPW: WIG lekko spadł w środę na GPW

Bloomberg
Obawy o sytuację w Syrii sprawiły, że wczoraj indeksy na giełdach poszły ostro w dół. Zobaczymy jak dziś nasz parkiet zareaguje na wyniki PGE, Eurocashu i Cyfrowego Polsatu. Dwie pierwsze spółki miały w II kwartale wyższe zyski netto niż oczekiwał rynek.
Na starcie notowań WIG spadł o 0,31 proc., a WIG20 poszedł w górę o 0,05 proc. do 2368,77 pkt. Rynki finansowe zastanawiają się, czy w najbliższych dniach dojdzie do wojskowej interwencji w Syrii. Niepokój na Bliskim Wschodzie powoduje, że rośnie cena ropy naftowej w obawie o przerwanie ciągłości dostaw, a jednocześnie rośnie awersja inwestorów do ryzyka. Nic więc dziwnego, że wczoraj spadały indeksy na wszystkich, najważniejszych giełdach. Pod kreską znalazły się nie tylko parkiety europejskie, ale również amerykański. Na zamknięciu sesji Dow Jones spadł o 1,14 proc., Nasdaq zniżkował o 2,16 proc., a S&P 500 zakończył dzień 1,59 proc. pod kreską.
Inwestorzy postanowili wykorzystać niepokój na rynkach, by zrealizować zyski. A jest co – również na GPW. Od początku lipca WIG20 zyskał 6 proc., a WIG ponad 9 proc. Jeszcze lepiej poradziły sobie indeksy średnich i małych spółek: zarówno mWIG40, jak i sWIG80 od początku tego roku zyskały już ponad 20 proc. Co będzie się działo dalej na rynkach? Jeśli chodzi o dzisiejszy dzień, tematem numer jeden znów będą doniesienia z Syrii. Kalendarz publikacji makro jest bowiem niemal pusty. Warto ewentualnie odnotować, że po południu napłyną m.in. dane z amerykańskiego rynku nieruchomości.
Wpływ na notowania na GPW mogą mieć publikowane wyniki za I półrocze. Rano swoje raporty podały m.in. Eurocash, PGE oraz Cyfrowy Polsat. Zysk netto grupy Eurocash, przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej, w II kwartale 2013 r. wyniósł ponad 61 mln zł. Tymczasem konsensus PAP zakładał 54,3 mln zł. Wyższy od oczekiwań okazał się też zysk operacyjny – wyniósł 84,3 mln zł, wobec spodziewanych ok. 79 mln zł. Również EBITDA mile zaskoczyła. Jednak przychody były niższe od prognoz. Wyniosły niespełna 4,2 mld zł, a eksperci szacowali że przekroczą 4,3 mld zł. Z kolei zysk netto PGE w II kwartale wyniósł 1,28 mld zł, wobec 1,07 mld zł rok wcześniej. Był o ponad 20 proc. wyższy od oczekiwań analityków. Również zysk operacyjny i przychody pozytywnie zaskoczyły. Natomiast grupa Cyfrowego Polsatu miała w II kwartale 80,7 mln zł zysku netto, wobec konsensusu PAP na poziomie 86,7 mln zł. Zysk operacyjny wyniósł 195 mln zł  - takiej kwoty oczekiwał rynek. Z kolei przychody wzrosły z 714 mln zł do  735,9 mln zł, wobec prognoz rynkowych na poziomie ok. 732 mln zł.
W perspektywie kilku najbliższych tygodni dla inwestorów w Warszawie kluczowe będą doniesienia dotyczące OFE. Jeśli rząd zaprezentuje rozwiązania które nie dotkną mocno rynku kapitałowego, wówczas reakcją mogą być wzrosty indeksów. Natomiast w sferze globalnej, istotne będzie wrześniowe posiedzenie Fedu i decyzje dotyczące terminu i skali wygaszania  programu luzowania ilościowego. Nawet jeśli zastanie ono zakomunikowane, reakcją inwestorów nie powinna być paniczna wyprzedaż akcji. Rezerwa Federalna już bowiem kilka razy wyraźnie zasygnalizowała, że skup aktywów ma się ku końcowi.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA