fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Polska może jeszcze zaskoczyć

Fotorzepa, Andrzej Bogacz Bogacz Andrzej
Sierpień był drugim z kolei miesiącem, w którym poprawiły się nastroje konsumentów.
Jak wynika z ankiety GUS, bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej, wzrósł w tym miesiącu  2,0 pkt. proc. i ukształtował się na poziomie -25,3. Do wzrostu wartości wskaźnika przyczyniła się zwłaszcza poprawa ocen dotyczących dokonywania ważnych zakupów. Poprawiły się również oceny zmiany ogólnej sytuacji ekonomicznej kraju oraz sytuacji finansowej gospodarstwa domowego w ostatnich 12 miesiącach . Pogorszyły się natomiast przewidywania dotyczące przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego.  W porównaniu do sierpnia 2012 r. wartość wskaźnika jest wyższa o 2,8 pkt. proc.
Polacy z większym optymizmem patrzą w przyszłość. Podany przez GUS wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej, opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, wzrósł o 0,6 pkt. proc. i ukształtował się na poziomie – 31,8.
Na wzrost poziomu wskaźnika wpłynęły przede wszystkim bardziej optymistyczne oceny dotyczące przyszłego poziomu bezrobocia oraz przyszłego oszczędzania pieniędzy. W sierpniu wskaźnik osiągnął wartość wyższą o 4,0 pkt. proc., niż w analogicznym miesiącu 2012 r.
Ekonomiści liczą na to, że poprawiające się nastroje Polaków oraz inflacja niższa niż nominalny wzrost wynagrodzeń przełożą się na lepszą dynamikę konsumpcji.
- Biorąc pod uwagę to, że w przeszłości, w Polsce zachodziła korelacja między poziomem płac, a handlem detalicznym, można się spodziewać, że w najbliższych miesiącach obroty handlu przyspieszą realnie do 6-7 proc. rdr z 2,6 proc. rdr w czerwcu – piszą w analitycy Bank of America Merrill Lynch.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA