fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Tajna baza brytyjskiego wywiadu na Bliskim Wschodzie

AFP
Wielka Brytania prowadzi na Bliskim Wschodzie tajną stację monitorowania, która jest w stanie przechwytywać rozmowy telefoniczne, maile oraz inne dane przesyłane przez internet - poinformował dziennik "The Independent". Gazeta powołała się na dokumenty ujawnione przez Edwarda Snowdena
Jak podaje "The Independent" przechwytywanie danych jest możliwe dzięki monitorowaniu podwodnych kabli światłowodowych.
Zebrane informacje są następnie przekazywane służbom wywiadowczym i dalej, Centrali Łączności Rządowej (Government Communications Headquarters) w Cheltenham oraz amerykańskiej Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (National Security Agency). Wszystkie przechwycone w sieci informacje są magazynowane i analizowane.
Jak zapewnia brytyjski rząd, stacja monitorowania jest kluczowym elementem "wojny z terrorem" oraz jest szczególnie istotna dla systemu wczesnego ostrzegania przed potencjalnymi atakami na całym świecie.
Gazeta nie ujawniła gdzie dokładnie znajduje się tajna baza, a brytyjskie MSZ odmawia skomentowania opublikowanego artykułu.
Edward Snowden to były pracownik amerykańskiego wywiadu, który ujawnił dokumenty, z których wynika, że NSA i inne służby specjalne monitorowały i gromadziły dane dotyczące rozmów telefonicznych i aktywności w Internecie obywateli USA oraz cudzoziemców. Oskarżył NSA o zbieranie tajnych danych z serwerów dziewięciu firm internetowych, m.in. Google, Facebook, Yahoo, YouTube, AOL. Poszukiwany przez władze USA pod zarzutem ujawnienia tajemnicy państwowej i szpiegostwa zatrzymał się w Rosji, gdzie otrzymał tymczasowy azyl.
Na podstawie "The Independent"
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA