fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Otwieranie Ameryki

Senator Mark Kirk i kongresman Mike Quigley zabiegają od dawna o zniesienie wiz do USA (fot. Michał Chybowski)
Rzeczpospolita
Trwają ostatnie przygotowania do kolejnej próby zniesienia wiz dla Polaków.
Korespondencja z Nowego Jorku
Członkowie amerykańskiego Kongresu z Illinois znów upomnieli się o zniesienie wiz dla Polaków. Projekt legislacji w tej sprawie udało się dołączyć do kolejnej większej ustawy.
Mam nadzieję, że wiele rodzin w Chicago będzie miało udane święta Bożego Narodzenia, kiedy Polacy przyjadą odwiedzić mieszkających tu rodziców – przekonywał w czwartek republikański senator Mark Kirk.
Wraz z demokratycznym kongresmanem Mikem Quigleyem pojawili się w Chicago, by promować Visa Waiver Program Enhanced Security and Reform Act. „To będzie dobre dla gospodarki. Dane Departamentu Stanu pokazują, że po włączeniu (Polski) do programu ruchu bezwizowego tylko do Chicago przyjedzie 67 tysięcy Polaków” – argumentował sen. Kirk podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Wiarygodne szacunki

Swoje szacunki biuro senatora oparło na analizie wzrostu ruchu turystycznego z innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, wobec których Amerykanie znieśli obowiązek wizowy. Z kolei kongresman Quigley przekonywał, że nieobecność Polski w programie ruchu bezwizowego wynika z przestarzałej struktury całego systemu. Według demokraty, oprócz wzmocnienia sektora turystycznego zniesienie wiz wzmocni także „kluczowe i długoletnie więzi z Polską”.
Projekt Visa Waiver Program Enhanced Security and Reform Act i podobnych legislacji reformujących system ruchu bezwizowego dołączany jest przez polskie lobby w Kongresie do różnych innych ustaw . To zgodne z amerykańską tradycją stanowienia prawa, dzięki której udaje się przeforsować wiele spraw poprzez dołączanie poprawek do ważnych, dużych projektów. Zapis o zniesieniu wiz stał się między innymi częścią JOLT Act (Jobs Originated through Launching Travel), promowanej przez potężne turystyczne lobby. Ten ostatni projekt stał się z kolei częścią wielkiej, liczącej prawie 1000 stron ustawy o reformie imigracyjnej, przyjętej przez Senat w czerwcu.
Ta ustawa ugrzęzła jednak w Izbie Reprezentantów i nie ma większych szans na dokończenie legislacyjnej ścieżki. Republikanie z izby niższej przeciwni są bowiem niektórym zapisom tej ustawy, m.in. amnestii dla 11 milionów nielegalnych imigrantów. Oprócz sen. Kirka i kongresmana Quigleya inicjatywy na rzecz zniesienia wiz sponsoruje kilku innych prominentnych członków Kongresu, między innymi sen. Barbara Mikulski z Maryland, wpływowy senator z Nowego Jorku Charles Schumer czy kongresman Dan Lipinski z Illinois.
Dużym sukcesem polskiego lobby było dołączenie zapisów Visa Waiver Program Enhanced Security and Reform Act do projektu ustawy o budżecie Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego na rok fiskalny 2014. W lipcu reforma ruchu bezwizowego znalazła aprobatę senackiej Komisji Budżetowej.

Czasu coraz mniej

W USA nowy rok budżetowy zaczyna się już 1 października, więc wiadomo, że decyzja w sprawie zniesienia wiz musi nastąpić szybko. Następnym etapem ma być debata i głosowanie na forum całego Senatu, po powrocie Kongresu z kilkutygodniowych wakacji.
Zapisy ustawy o reformie ruchu bezwizowego zmieniają zasady kwalifikowania poszczególnych krajów do Visa Waiver Program. Kraje chcące, aby ich obywatele podróżowali do USA bez konieczności widzenia się z amerykańskim konsulem, powinny spełniać wysokie standardy dotyczące bezpieczeństwa, zabezpieczenia paszportów biometrycznych czy informowania o zaginionych lub ukradzionych dokumentach.
W programie ruchu bezwizowego uczestniczy obecnie 37 krajów. Według U.S. Travel Association właśnie z tych krajów pochodzi aż 65 proc. wszystkich zagranicznych turystów odwiedzających Stany Zjednoczone. Rozszerzenie ruchu bezwizowego wspiera prezydent Barack Obama, a także wpływowe lobby turystyczno-hotelarskie, amerykańska Izba Handlowa oraz Krajowa Federacja Sprzedawców Detalicznych.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA